Sežere nás prý kůrovec. Kvůli EU. Dokument z hloubi Bruselu

03.02.2022 12:53 | Ze sítí

Evropská unie se zabývá i ochranou přírody, konkrétně lesů. Ovšem navrhovaná novela nařízení o užívání půdy a lesů by mohla naopak znamenat katastrofu, tvrdí europoslanec Ivan David. Pokud totiž bude vycházet ze strategie Evropské komise, podstatná část evropských lesů bude chráněna stejně, jako byl park Šumava za Martina Bursíka. Tedy se z nich dle europoslance stane chovná stanice kůrovce. A navíc, kvůli povinnosti snižovat emise by Česko platilo drahé pokuty, protože jako základ by se bral stav před kůrovcovou kalamitou.

Sežere nás prý kůrovec. Kvůli EU. Dokument z hloubi Bruselu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Strom sežraný kůrovcem

Co se týče českých lesů, je kůrovec stále velkým nebezpečím, jak dokládají články hned několika médií z minulého roku, byť podle bývalého ministra už je kůrovcová kalamita za vrcholem. Nicméně legislativa týkající se lesů se projednává v Zemědělském výboru Evropského parlamentu, jehož členem je europoslanec SPD Ivan David. A ten varuje, že v novele, zkráceně nazvané LULUCF, jsou potenciálně nebezpečné pasáže.

V loňském roce vydala Evropská komise strategii Biodiverzita 2030, jejíž součástí je i strategie pro lesy. Ve té se píše, že by alespoň 30 % území EU mělo být „efektivně spravováno“ a 10 % by mělo být pod striktní ochranou zákona, zvláště pralesy, kterých už moc není. „Aby se zachovala neporušená podoba těchto chráněných lesů, je potřeba jejich cyklus nechat co nejvíce na přírodě, omezit těžbu dřeva a najít synergie s udržitelnou ekoturistikou,“ píše se v této strategii.

Europoslanec ovšem varuje, že se jedná o naprosto stejnou strategii, jakou zvolil ministr životního prostředí Martin Bursík za Zelené a která vedla ke kůrovcové kalamitě, ze které se české lesy vzpamatovávají dodnes. „V praxi to znamená, že lesníci nesmí kácet ani odklízet stromy napadené kůrovcem. Proti kůrovci nejsou nasazovány ani feromonové pasti. A stromy nejsou ani při napadení kůrovcem ošetřovány postřikem, který škůdce hubí a brání mu šířit se na další stromy,“ říká a připomíná, že škody, které kůrovec na Šumavě způsobil, byly vyčísleny na 250 miliard korun. A dřevní parazit se pak rozšířil nejen po Česku, ale i do okolních zemí, tudíž celková škoda bude v bilionech.

Tato strategie není zatím závazná. Ovšem zelený finský poslanec Ville Niinistö dle Davida navrhuje, aby závazná byla tím, že se přidá do novely LULUCF. Což by dle europoslance znamenalo, že velká část evropských lesů se stane „chovnou stanicí kůrovce“, a upozorňuje, že pak nebude v silách lesníků chránit zbylé lesy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase se mi dělá šoufl.“ Ivan Vyskočil k velkým otočkám. Ale také k Fialovi

4:44 „Zase se mi dělá šoufl.“ Ivan Vyskočil k velkým otočkám. Ale také k Fialovi

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ten nám, jednoduchým trumperům, to zase vysvětlil. Jak se máme čím…