Shitstorm. Rival Merkelové promluvil o imigrantech a zažívá peklo. Kandidaturu na předsedu asi může zabalit...

26.02.2020 18:48 | Zprávy

V německé Křesťanské demokratické unii po dvou letech opět hledají nástupce kancléřky Angely Merkelové. Poté, co stranické předsednictví zabalila její minulá favoritka Annegret Kramp-Kerrenbauerová, chystá se na jaře další volební stranický sjezd.

Shitstorm. Rival Merkelové promluvil o imigrantech a zažívá peklo. Kandidaturu na předsedu asi může zabalit...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace v Německu, ilustrační foto

Kampaň kandidátů na nového předsedu stále ještě nejsilnější strany německého parlamentu naplno propukla v úterý. To zájem kandidovat oznámili dva hlavní favorité. A hned se také ukázalo, kdo nejspíš bude tahat za kratší konec provazu.

Již dříve se hovořilo o tom, že hlavními adepty na post předsedy jsou tři kandidáti.

Jedním je Armin Laschet, který je premiérem v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Občas se odvážil umírněně kritizovat Angelu Merkelovou nebo se postavit proti přehnanému bláznění moderní levice (o Vánocích se třeba kategoricky postavil proti programu veřejnoprávní televize, ve kterém malé děti zpívaly, že „Babička je ekosvině“), jinak je ale považován za kandidáta, který by spíše pokračoval ve „středové“ politice, kterou do kdysi pravicové unie zavedla Angela Merkelová.

Pravým opakem je Friedrich Merz. Pamětník časů Helmuta Kohla, který byl na začátku století předsedou poslaneckého klubu CDU ve Spolkovém sněmu, než jej Angela Merkelová přinutila úplně odejít z politiky, se nyní po více než deseti letech v civilním zaměstnání pokouší o comeback.

Třetím z favoritů je současný ministr zdravotnictví Jens Spahn, který má v kabinetu Merkelové pověst příležitostného umírněného kverulanta proti nápadům koaličních sociálních demokratů. Devětatřicetiletý Spahn byl zároveň vnímán jako kandidát „mladých“ proti šedesátníku Merzovi a téměř šedesátníku Laschetovi.

O to větší překvapení nastalo, když se v úterý ráno objevili na tiskové konferenci společně Laschet se Spahnem a oznámili záměr dále postupovat v tandemu. Laschet by v něm měl být předsedou a Spahn prvním místopředsedou a jednou předpokládaným nástupcem.

Čekalo se, jak zareaguje Merz. Ten se před novináři objevil před polednem a prezentoval svoji vizi CDU. Mimo jiné mluvil o tom, že strana musí více bojovat s kriminalitou přistěhovalců a také že by se měla zamyslet nad tím, zda je vhodné mít stále otevřené hranice.

Pak také ujistil přítomné novináře, že chce bojovat proti pravicovému extremismu, čímž se po střelbě v Hanau minulý týden v německé politice zaklínají úplně všichni.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

20:59 Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

POHLED IVANA HOFFMANA Ukázalo se, že progresivně liberální Amerika není většinová, ale pouze hlasitá…