„Copak tohle je nějaká pořádná bitka o smlouvu, která by měla – podle kritiků – být zhruba na úrovni zvacího dopisu z roku 1968? Kde je autobus Nezákladňák? Kde je idealistická koalice naivních pacifistů a za věčný mír bojujících celebrit? Co dělala ruská propagandistická mašinerie?“ chrlí otázky ve svém komentáři Jindřich Šídlo.
„Doba se změnila. Zatímco před patnácti lety nasál tehdejší předseda ČSSD vítr průzkumů a postavil se do čela odboje proti Američanům okupujícím Příbramsko, Andrej Babiš si to spočítal jinak. A i když můžeme mít o jeho motivech různé pochybnosti, nechť je řečeno: spočítal to mnohem zodpovědněji, klidně řekněme ‚státotvorně‘,“ poznamenal Šídlo a připomněl, že hlasy ANO jsou pro tuto smlouvu mimořádně důležité.
„Babišovo hnutí nebylo v úplně jednoduché situaci. Část jeho voličů, o které Babiš permanentně bojuje s Okamurou, se cítila podvedena, což se mnoho poslanců ANO dozvědělo ze svých e-mailových schránek,“ dodává Šídlo.
„Smlouva DCA rozdělila opozici na prokremelské poskoky a stranu, kterou sice můžete považovat za populistickou a poněkud obtížně odhadnutelnou, s níž ale sdílíte aspoň některé základní hodnoty: třeba loajalitu k vlastní zemi a jejím spojeneckým závazkům. A proto také ANO pro smlouvu hlasovalo. Na rozdíl od Okamury jeho racionálnější politici vědí, že mohou už zase brzy vládnout a že se jim tenhle risk vyplatí. Někteří nespokojení voliči se sice mohou přemístit do tábora CSKA Moskva, pro jiné je to ale zase důkaz, že nás ANO po případném návratu k moci nehodlá rovnou prodat na Východ,“ podotkl také komentátor.
Závěrem pak konstatuje, že o smlouvě DCA se bude ještě ve Sněmovně definitivně hlasovat. „ANO nejspíš předvede několik znepokojených figur, obviní vládu ze ‚špatné komunikace‘, bude zcela bezpodmínečně trvat na nějakém méně významném ústupku a nakonec dokument většinově podpoří, protože koneckonců stejnou smlouvu má s Washingtonem i Orbánovo Maďarsko. A radši to zopakujme ještě jednou: automaticky to neznamená, že se na Mošnově a v Libavé začnou od října stavět americké základny. Toho se možná dočkáme někdy v budoucnosti,“ zakončil Šídlo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef