Síkelovy lži. Němci mají plynu na dva měsíce, pak si mohou začít brát ten náš. Energetik Štěpán je velmi zvědavý

09.12.2022 4:46 | Komentář

„Němci mají sice 24 miliard kubíků v zásobnících, ale podle své obvyklé spotřeby je spotřebují za dva měsíce. A co dál? Máme počátek prosince a zbývají čtyři měsíce zimy,“ upozornil energetický expert Vladimír Štěpán. Co to znamená pro nás? „Že si vytáhnou náš plyn ze zásobníků. Vždyť je jejich. Síkela lže o tom, jak je náš. To jsem tedy zvědavý. Naše vláda hraje vyloženě poker,“ myslel si.

Síkelovy lži. Němci mají plynu na dva měsíce, pak si mohou začít brát ten náš. Energetik Štěpán je velmi zvědavý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Štěpán - Expert na energetiku

Vláda chce podle premiéra Petra Fialy do konce roku zavést cenové stropy pro energie pro velké firmy, jak prozradil na CNN Prima NEWS. „Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, co dříve možné nebylo,“ řekl premiér.

Energetický expert Vladimír Štěpán ovšem poukazuje na Německo. „Zastropovali ceny těmi dotacemi 200 miliard eur, takže pro domácnosti poté, co tuto dotaci odběratelům udělají, je cena elektřiny i plynu lepší než u nás. Pro obyvatelstvo, které má třikrát větší příjem než v České republice. Pro průmysl v Německu – a to se podržte – je to u plynu polovina ceny než pro domácnosti a třetina u elektřiny. To je tedy dotace, co?“ konstatoval. „Takže my budeme mít pro průmysl dvakrát vyšší cenu u plynu a třikrát u elektřiny než v Německu,“ doplnil.

Štěpán polemizuje i s názorem, že si něco takového jako Německo nemůžeme z finančních důvodů dovolit. „Když ČEZ vyváží za 70 eur elektřinu, tak má obrovské možnosti. Pak to kupujeme zpátky za 350 eur. Když si tohle může dovolit státní ČEZ, že takto patnáct terarawattů vyveze, tak sedmnáct terawattů pro domácnosti by mohl taky tak zastropovat. Na třetinu ceny,“ objasnil.

Ze sousedních zemí je zastropování cen elektřiny pro domácnosti v současné chvíli v České republice kromě Německa z okolních zemí na nejvyšší ceně. Nejméně na Slovensku, kde je 1 500 korun za megawatthodinu oproti našim 6 000. Lidé v Česku na to poukazují a ptají se, zda by to nešlo i u nás. Premiér Fiala v uvedeném televizním pořadu na tuto otázku odpovídal vyhýbavě ve stylu, že je to komplikovanější a kdoví, jestli se naše cesta neukáže nakonec jako lepší. Má tedy slovenský přístup nějaká úskalí, anebo tam mají domácnosti prostě čtyřikrát levnější elektřinu? „Na Slovensku mají cenu za 60 eur a my za 240, takže to mají opravdu čtyřikrát levnější u elektřiny. Takto to mají zastropované a pak že budou doplácet od ledna dodavatelům. Říkají, že kdyby to nezastropovali na těch 60 eur, tak by cena byla čtyřikrát vyšší, neboli oni by platili tu naši zastropovanou cenu a žádné další dotace by dodavatelům nedávali,“ upozornil Štěpán právě na Slovensko mířící. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budeme bojovat.“ Meloniová zpražila globalistické elity

8:40 „Budeme bojovat.“ Meloniová zpražila globalistické elity

Na konzervativní konferenci CPAC promluvila také premiérka Itálie Giorgia Meloniová. Její proslov se…