Fiala ve své odpovědi, původně pro ČTK, uvedl, že si přeje spolupráci všech liberálních a konzervativních stran. „Fialova povinně vyslovená větička ožila vlastním životem, takže na ni reagovala řada politiků, včetně předsedy Pirátů Bartoše, který účast v takovém bloku vyloučil. I jeho výrok rotoval v médiích a na sociálních sítích jako jasné ne spolupráci, o níž vlastně nikdo nic neví,“ zmínil Pečinka. Podle něj jde o pěkný námět na seminář na téma, jak se z horkého vzduchu může v éře všeobecně rozvinutého mediálního šílenství stát vážně míněná událost, která zemře ještě dřív, než se stačila narodit.
Původní text ZDE.
Následně se však zabývá samotnou myšlenkou. „Většina ze stran nebabišovské opozice se stále tváří, že snad drtivě vyhraje volby a potom bude prosazovat čistě svůj program. Připomíná to předvolební atmosféru roku 2006, kdy ODS nejdříve velmi ostře vyhranila svůj program a když pak šla do koalice s KDU-ČSL a Stranou zelených, musela některé programové pilíře úplně vypustit. To jí část voličů nikdy nezapomněla. V opačném gardu to platí i pro tehdejší Bursíkovy zelené a jejich voliče,“ míní Pečinka. A dodává, že není důležité, kdo vyhraje volby, ale kdo vytvoří sněmovní většinu.
„Petr Fiala, Ivan Bartoš a další by měli přestat vypouštět mediálně vděčné informace o virtuální spolupráci a nespolupráci, a předběžně si říkat, za jakých okolností a jestli vůbec jsou spolu schopni koexistovat v budoucí postbabišovské vládě. Strategie ve stylu nechat to na hodinu po vyhlášení voleb je nefunkční a vede jen k deziluzím řady voličů. Pokud Fiala s Bartošem a dalšími nevytvoří do voleb zárodky budoucího vládního programu, znamená to, že v sobě nemají pragmatickou politickou kulturu a vývoj nejspíš půjde jinudy,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef