Silnější, než minule: Za Trumpem stojí klíčový orgán

19.01.2025 7:02 | Monitoring

Nastupující zvolený americký prezident Donald Trump bude mít oproti svému prvnímu prezidentskému období podle stanice CNN oporu v americkém Nejvyšším soudu a získá tak pro sebe více moci. Přicházející administrativě by dle tvrzení stanice mělo být nakloněno pět z celkem devíti soudců a to včetně jeho předsedy. Ukázat se to prý mělo již vloni v červenci, kdy se rozhodovalo o prezidentské imunitě.

Silnější, než minule: Za Trumpem stojí klíčový orgán
Foto: Repro X
Popisek: Donald Trump

Anketa

Chcete, aby se koalice STAČILO! dostala do Poslanecké sněmovny?

93%
hlasovalo: 12148 lidí
Více moci se do rukou zvoleného prezidenta Spojených států přesunulo dle stanice CNN díky americkému Nejvyššímu soudu a jeho složení, jelikož v něm podle jejího mínění převládli podporovatelé Trumpa.

Podpora Nejvyššího soudu je přitom pro každého prezidenta USA klíčová, v minulosti dokázala soudní moc zatopit mnoha prezidentským ambicím. Proto je velkou politickou událostí prakticky každé obsazování uvolněného místa v devítičlenném tribunálu.

Soudci a jejich advokátní koncipienti před osmi lety podle CNN přivítali Trumpa „s kolektivními obavami“. „Ať už byli liberálové, nebo konzervativci, přemýšleli, co je čeká dál. Dnes už není žádným tajemstvím, o co Trumpovi jde – a zda s ním většina Nejvyššího soudu souhlasí,“ míní stanice s výčtem, že podporovateli nastupujícího prezidenta USA mají být jím tři jmenovaní soudci, k nimž se ještě připojili další dva ze současných celkem devíti soudců „z pravého křídla“ Nejvyššího soudu. A Trump má mít tudíž v instituci většinovou oporu.

CNN tvrdí, že Trumpovi sice nebyl nakloněn předseda amerického Nejvyššího soudu John Roberts, avšak zároveň stojí za rozhodnutím z 1. července, které Trumpovi „poskytlo značnou imunitu před trestním stíháním a zajistilo mu, že nebude souzen za obvinění z podvracení voleb z prezidentského klání v roce 2020“.

Právě 1. července 2024 americký Nejvyšší soud rozhodl v poměru hlasů šest ku třem, že prezidenti mají imunitu pro činy spáchané během jejich funkce v rámci své ústavní působnosti, ovšem nikoliv již v rámci soukromých činů.

Na zcela opačném konci spektra má pak stát soudkyně Sonia Sotomayorová, jež se v minulosti tvrdě opřela do Trumpa například za jeho údajné „slovní útoky na muslimy“ a Trumpovi se měla vysmát i v půlce ledna, když během jednání o zákazu TikToku ve Spojených státech předem zpochybnila, že Trump zákaz nechá v platnosti.

Výroky namířené proti muslimům měl dle stanice Trump pronášet v souvislosti s jeho zákazem cestování do několika muslimských zemí, který vydal během jeho prvního prezidentského období v návaznosti na vlastní předvolební slib. „Myslím, že nás islám nenávidí,“ cituje CNN jeden z výroků.

Devítka soudců při hlasování o zákazu cestování, vydaného Trumpem, při hlasování ukázala na odlišné názory soudců a to tak dopadlo 5 ku 4 ve prospěch Trumpa. Sám Roberts zdůraznil prezidentovu diskreční pravomoc imigraci pozastavit.

V textu CNN od analytičky Joany Biskupicové zaznívá, že Trump „měl jen málo důvodů ke stížnostem“ a je připomínáno, že vloni v červenci nadšeně označil rozhodnutí soudu o imunitě za „vítězství ústavy a demokracie“.

A připomenuta jsou rovněž i slova předsedy Nejvyššího soudu Robertse, jenž na přelomu roku varoval, že je nutné, aby nedocházelo k nerespektování soudních usnesení. „Soudní nezávislost je podkopána, pokud ostatní složky nebudou pevně odpovědné za vymáhání soudních dekretů,“ varoval Roberts v prosinci s dodatkem, že „i veřejní činitelé se bohužel v poslední době zapojili do pokusů o zastrašování soudců – například naznačováním politické zaujatosti při nepříznivých rozhodnutích soudce, aniž by pro taková tvrzení existoval věrohodný základ“.


 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 6 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Diskuse je proti našim zájmům, spustil Foltýn. Slova dochází už i Marvanové

8:45 Diskuse je proti našim zájmům, spustil Foltýn. Slova dochází už i Marvanové

Stane se nový trestný čin neoprávněná činnost pro cizí moc součástí legislativy České republiky? Pro…