Šimon Pánek považuje výroky Zemana a Babiše o nepřijímání uprchlíků za nebezpečný populismus. Prý se tomu vyhnout nemůžeme

05.08.2016 23:49 | Zprávy

O rakousko-tureckých vztazích hovořil v pátečních Událostech, komentářích bývalý ministr školství Ondřej Liška, který nyní žije ve Vídni. K výrokům prezidenta Miloše Zemana a vicepremiéra Andreje Babiše na adresu uprchlíků se pak vyjádřil ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

Šimon Pánek považuje výroky Zemana a Babiše o nepřijímání uprchlíků za nebezpečný populismus. Prý se tomu vyhnout nemůžeme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Liška

Podle Lišky byl výrok současného rakouského kancléře – ten prohlásil, že by EU neměla pokračovat v rozhovorech s Tureckem o jeho vstupu do EU – motivován domácí politikou. V Rakousku je před druhým kolem prezidentských voleb, v nichž figuruje kandidát Svobodných. Zmíněný výrok měl ten smysl, aby nebyl tolik slyšet šéf Svobodných Strache.

Liška si myslí, že situace v Turecku vykazuje tak jasné znaky slabého respektu k lidským právům, že by skutečné přístupové rozhovory ani neměly začínat.

Upozornil, že také v Rakousku je silná turecká menšina.

Rakouský tisk píše, že Turecko potřebuje evropské peníze víc, než Evropa Turecko, proto může Evropa vystupovat ze silnější pozice.

Z Ankary dnes přišlo vyjádření, že Rakousko je centrem radikálního rasismu. Nepřispěje to k tomu, aby dialog byl navázán v nové kvalitě. „Rozviřování starých bolestí není dobré,“ podotkl Liška.

V další části pořadu se nad nedávnými výroky prezidenta Zemana a vicepremiéra Babiše zamýšlel Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni. Zeman s Babišem prohlásili, že s ohledem na nebezpečí terorismu bychom neměli přijímat žádné uprchlíky. Pánek upozornil, že k přijímání uprchlíků naší zemi zavazují mezinárodní dohody a český právní řád. Výroky Zemana a Babiše označil za nebezpečný populismus.

Připustil, že Islámským státem jsou verbováni uprchlíci, ale toto nebezpečí by měly pohlídat bezpečnostní složky. Na námitku, že zmíněným politikům jde o zajištění bezpečnosti argumentoval, že bezpečnost by zajistil také zákaz alkoholu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Analytik: Česká armáda neví, co chce, a nemá, co bude potřebovat. Radši neválčit nebo rychle prohrát

4:45 Analytik: Česká armáda neví, co chce, a nemá, co bude potřebovat. Radši neválčit nebo rychle prohrát

Co ukázala válka na Ukrajině a co si z ní má vzít Armáda České republiky? Analytik Štěpán Kotrba kri…