Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se vloni v listopadu na Řecko obrátil s prosbou, aby poskytlo seznam konkrétních uprchlíků. Odpověď řeckých úřadů však byla taková, že nemohou svévolně vybírat kandidáty pro relokaci. Jakýkoliv transport prý musí proběhnout na principu dobrovolnosti s ohledem na nejlepší zájem nezletilých migrantů.
„Ve společném pracovním jednání partnerské instituce vysvětlily, že žádost Ministerstva vnitra o seznam 40 konkrétních dětí s cílem podrobit je bezpečnostnímu prověření je vítaná, ale nerealistická,“ uvádí české velvyslanectví v Athénách v interním dopise.
Podle velvyslanectví by k převozu byli určeni pouze ti uprchlíci, kteří nemají v Evropské unii příbuzné. „Relokace by se tak de facto týkala cílové skupiny pubescentů především mužského pohlaví před dovršením plnoletosti. Vzhledem ke specifické náročnosti těchto migrantů Řecko očekává umístění ve speciálních ubytovnách či centrech,“ stojí v dopise.
S návrhem přijmout syrské sirotky z řeckých táborů původně přišla europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), podle které jsou v táborech i mnohem mladší děti. „Neviděla jsem ten dopis, nevím, o jaké informace se velvyslanectví opírá. Protože z těch statistik, které se objevily v posledním půlroce, je věkové rozmezí mnohem širší. Jsou tam i mladší děti. Ty děti jsem viděla, trvám na tom, byly tam i dívky,“ uvedla pro Novinky Šojdrová.
Podle Šojdrové by řešením mohlo být, že by Česko přijalo celé rodiny s dětmi. „To by mohlo být bezpečné řešení,“ míní Šojdrová. České velvyslanectví doporučuje požadavkům Řecka vyhovět.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab