„Nepleťte se nám do prodeje bývalých hornických bytů po OKD, žádala v dopise českou vládu nizozemská společnost BXR. Ta přes komplex firem ovládá jak OKD, tak bytové portfolio, jež bylo z důlní společnosti vyčleněno,“ píší dnešní Lidové noviny. Zároveň však ihned konstatují, že stát její výzvu nevyslyšel, a celou transakci ohledně prodeje více než 40 tisíc bytů napadá u antimonopolního úřadu. Námitku podalo Ministerstvo financí.
To nesouhlasí, aby firmu RPG Byty, jíž byty patří, získaly firmy zastřešené mezinárodní investorskou skupinou Round Hill Capital. Předseda ÚOHS Petr Rafaj o námitce blíže hovořit nechtěl. „Úřad obsah námitek proti spojení soutěžitelů a identitu subjektů v průběhu správního řízení nekomentuje,“ uvedl.
Ministerstvo odpovědělo i nizozemské společnosti. Ve své reakci odmítá jakýkoliv politický tlak na ÚOHS, ale zároveň dodává, že je nutné dodržet závazky z doby privatizace. Tehdy totiž bylo lidem slíbeno předkupní právo.
Na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže míří více námitek, mimo jiné i ta od občanského sdružení bojujícího za práva nájemníků bytů OKD. Zajímá jej, kdo je konečným beneficientem chystaného převodu hornických bytů na společnost Fondy Bydlení 2, která sídlí v Lucembursku. K té se hlásí již dříve zmíněná nadnárodní skupina Round Hill, píší Lidové noviny.
V celé kauze dojde v příštím týdnu také k soudnímu stání. Před soudem stanou dva státní úředníci a jeden soudní znalec. Obžaloba je viní z toho, že kvůli jejich špatnému posudku přišel stát levným prodejem OKD o 5,7 miliardy korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef