„Před dvěma lety se můj bývalý švagr tvářil dotčeně, že kritizuji voliče Zemana. On volil Zemana i Babiše opakovaně, jak se mi trochu zlomyslně chlubil, protože ‚každý má právo na svůj názor‘. Řekl jsem mu, že mě, moje děti a lidi jako já ale jeho volba ohrožuje,“ sdělil Hřebejk na Twitteru.
Před dvěma lety se můj bývalý švagr tvářil dotčeně, že kritizuji voliče Zemana. On volil Zemana i Babiše opakovaně, jak se mi trochu zlomyslně chlubil, protože „každý má právo na svůj názor“. Řekl jsem mu, že mě, moje děti a lidi jako já ale jeho volba ohrožuje.
— Jan Hřebejk (@JanHrebejk) February 7, 2021
Jak vypadá situace se švagrem dnes, zda dotyčný lituje, koho volil, mu ovšem známo není. „Švagr je to bývalý a jeho politické preference podivné. Ale není to žádný fašo-komunistický dobytek s názory ‚za komunistů bylo líp‘ nebo ‚cikáni do plynu‘. Osobně není ani zlý. Má prostě jen ‚svůj názor‘. Nevím, jestli mu prezident s premiérem dělají radost,“ doplnil na dotaz. „Můj názor je, že volba dua Zeman a Babiš svými důsledky postihne možná ještě více jejich voliče. Každopádně jim nic nepřinese. Jen ten jejich zlomyslný pocit,“ mínil Hřebejk.
Nejsme v kontaktu. Švagr je to bývalý a jeho politické preference podivné. Ale není to žádný fašo-komunistický dobytek s názory „za komunistů bylo líp“ nebo „cikáni do plynu“. Osobně není ani zlý. Má prostě jen „svůj názor“. Nevím, jestli mu prezident s premiérem dělají radost.
— Jan Hřebejk (@JanHrebejk) February 7, 2021
Nevím, my se spolu nevídáme. Můj názor je, že volba dua Zeman a Babiš svými důsledky postihne možná ještě více jejich voliče. Každopádně jim nic nepřinese. Jen ten jejich zlomyslný pocit.
— Jan Hřebejk (@JanHrebejk) February 7, 2021
Do diskuse se zapojili bývalý předseda lidovců Pavel Bělobrádek a komentátor Petr Honzejk. „Nejděsivější odpovědi ze života: ‚Jsem volil Babiše, protože jste mu všichni nadávali‘ a ‚Zemana, toho druhého jsem neznala‘,“ tvrdil bývalý předseda a Honzejk dodal, že podobný efekt se vyskytuje i u písniček z rádia, tedy že lidé mají rádi většinou to, co znají.
Hřebejk se přidal, že tento efekt je důležitý v politickém marketingu. „Tedy to, co chápe kromě Babiše i Tomio Okamura nebo Václav Klaus (tam se to asi dědí). A z demokratického spektra třeba Pavel Novotný nebo Ivan Bartoš. K této schopnosti bohužel patří i zvýšená ochota ke konfrontaci,“ řekl a Bělobrádek poznamenal, že znalost tohoto faktu ještě neznamená schopnost.
ten druhý efekt je popsaný třeba i na výzkumech písniček pro rádia: Existuje silná korelace mezi „znám“ a „líbí se mi“.
— Petr Honzejk (@PetrHonzejk) February 7, 2021
To, že to chápete, neznamená, že jste ochoten to dělat. To je jako udělat kontroverzní, skandální film.
— Pavel Bělobrádek (@PavelBelobradek) February 7, 2021
Jeden z komentujících poznamenal, že problém by mohl být v tom, že Babiš nemá protiváhu. „Myslím, že problém je, že silný Klaus měl proti sobě silného Zemana. Koho má proti sobě silný Babiš? Když slyším tak trochu ‚uplakané‘ komentáře a odpovědi pana Fialy a ostatních, tak nevím. Chtělo by to více ráznosti ve slušnosti,“ mínil. „Klaus (tehdy) byl standardní politik, Babiš je vládnoucí oligarcha v ohromném střetu zájmů, vlastnící klíčová média a obsazující státní správu svými zaměstnanci. A opírající se o zákony ignorujícího Zemana, KSČM a SPD. Proberte se. Jsou tu dva opoziční bloky s čitelnými lídry,“ oponoval režisér.
Klaus (tehdy) byl standardní politik, Babiš je vládnoucí oligarcha v ohromném střetu zájmů, vlastnící klíčová média a obsazující státní správu svými zaměstnanci. A opírající se o zákony ignorujícího Zemana, KSČM a SPD. Proberte se. Jsou tu dva opoziční bloky s čitelnými lídry.
— Jan Hřebejk (@JanHrebejk) February 7, 2021
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas