Škola z geopolitiky: USA a Rusko se perou, největší země světa se směje

31.03.2022 19:27 | Analýza

Putinova válka na Ukrajině je nečekaným, ale významným darem pro nejlidnatější zemi světa. Indie na konfliktu podle analýzy na webu Foreign Policy vydělává hned v několika směrech.

Škola z geopolitiky: USA a Rusko se perou, největší země světa se směje
Foto: Hanka Brožková KPR
Popisek: Indický prezident Rám Náth Kóvind na návštěvě ČR

Indie se v posledních letech sbližovala s USA, především kvůli své tradiční regionální rivalitě s Čínou, která si dělá čím dál větší ambice na celý kontinent. Očekávalo se proto, že se postaví na stranu Západu do přísně protiruských pozic.

Analytik Foreign Policy a někdejší indický bezpečnostní poradce C. Raja Mohan k tomu vysvětlije, že v Indii jsou k Rusku velké sympatie už od padesátých let, kdy ji SSSR jako mladý stát podporoval, zatímco Západ měl favorita v sousedním muslimském Pákistánu.

V posledních letech vztahy s Ruskem a Západem v Asii nestály na úrovni buď- anebo, takže se země mohla sbližovat s USA a zároveň si udržovat své tradiční přátelství s Moskvou.

V situaci kdy Rusko a Západ stojí proti sobě zaujala asijská velmoc neutrální pozici. Ve všech hlasováních v OSN o Ukrajině se zdržovala hlasování a ani verbálně Rusko neodsoudila.

Nyní se zdá, že vláda v Novém Dillí může na neutrálním postoji velmi vydělat.

Především se ji nabízí velmi levná koupě ruské ropy, kterou odmítla Evropa. Moskva nabízí skutečně významnou slevu.

Druhým významným faktorem jsou výhodnější nákupy zbraní. Indická armáda už od padesátých let „jede“ na sovětské vojenské technice a nyní se otevírají možnosti k novým kontraktům za výrazně výhodnějších podmínek

Za to všechno Moskva očekává zejména sblížení Indie s Čínou. Dvě největší asijské mocnosti dělí mnohasetletá rivalita, naposledy přiživená v šedesátých letech krvavou válkou o hraniční území Kašmíru. Nyní se však v Indii neohlášeně objevil čínský ministr zahraničí a koncem týdne má do Nového Dillí přijet i Sergej Lavrov. Právě Rusko hodně tlačí na sblížení „slona s drakem“, jak si obě miliardové země přezdívají. Znamenalo by to velice silnou protizápadní alianci.

USA působí dojmem, že proti tomu nic moc podnikat nebudou. Indie je pro ně stále velmi potřebná jako spojenec v jejich hlavním ekonomickém souboji s Čínou.

Proto analytik očekává, že Indie využije světové konstelace k několika levným nákupům a posílení své pozice, ale na orientaci na USA nebude nic měnit.

CELÝ KOMENTÁŘ ANGLICKY ZDE

Aktuálně Indie čerpá výhody od Ruska, Číny i USA. Joe Biden sice Nové Dillí verbálně kritizoval, ale nižší uředníci si pospíšili s ujištěním, že to byla jen rétorika a že indickou pozici zcela chápou. Indie na druhou stranu důsledně ctí, aby neprolamovala západní sankce.

A pokud jde o zbraně, tak náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová nedávno prohlásila, že bylo chybou USA, že za studené války Indii málo podporovaly dodávkami zbraní a kdy chtěla, mohly by to nyní napravit.

Zdá se tedy, že v Novém Dillí bude stát fronta světových zbrojařů.

Čínský ministr Wang v indické metropoli květnatě hovořil o „asijském momentu“ v globálních dějinách a nabízel velkorysou spolupráci. A nabídl uklidnění situace v pohraničních horách Kašmíru, kde od roku 2020 opět dochází k příležitostným přestřelkám.

Indie však nepřerušuje své aktivity v Quadrilateral Security Dialogue s USA, Japonskem a Austrálií. Zdá se , že tradiční indická strategie „nezúčastnění“ bude stále lehce vychýlena ve prospěch USA.

Což ale nebrání čerpání výhod z jiných stran.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …