Po tlaku médií, opozice i koaličních partnerů se Jan Farský nakonec rozhodl vzdát se mandátu poslance. Pod slovní palbou se ocitl poté, co vyšlo najevo, že se ještě před jmenováním vlády Petra Fialy (ODS) dozvěděl, že dostal stipendium na univerzitě v americkém Oregonu. Bude analyzovat, jak by se proces federalizace USA dal aplikovat v EU.
To, že si o stipendium zažádal, mohl voličům prozradit již před volbami, ale neučinil tak. Sám od sebe se také mohl vzdát poslaneckého mandátu, když věděl, že 8 měsíců ve Sněmovně nebude. Ale učinil tak až po tlaku z mnoha stran, včetně tlaku od koaličních partnerů z TOP 09, ODS, KDU-ČSL i Pirátů.
Stávající předseda STAN Vít Rakušan Farskému poděkoval za práci, kterou ve Sněmovně odvedl a zdůraznil, že hnutí STAN stojí na osobních přátelstvích mezi členy a on si moc váží toho, že se s Janem Farským zná.
Průzkum agentury SANEP ukázal, že podle většiny občanů postup Jana Farského v této kauze poškodí jak reputaci STAN, tak reputaci celé vlády Petra Fialy (ODS). Tentýž průzkum dokonce ukázal, že vláda Petra Fialy nemá důvěru.
V souvislosti s odjezdem Farského do Oregonu začala po sociálních sítích kolovat fotografie Víta Rakušana z roku 2016, kdy sám Rakušan nebyl ani předsedou STAN, ani poslancem, ale Farský již byl poslancem a o rok později se stal dokonce celostátním lídrem Starostů a nezávislých pro sněmovní volby.
V roce 2016 se Farský spolu s Rakušanem v rámci programu programu Aspen Young Leaders Program učili překonávat strach. Např. chůzí po rozbitém skle.
„Kromě neuvěřitelně zajímavých přednášek i trénink práce se strachem. Chodíme po skle s Janem Farským,“ pochlubil se Rakušan.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.