Podle svědectví Gorbačova rezignace započala již večer 23. prosince 1991. Tehdy měl do Kremlu se svými poradci dorazit ruský prezident Boris Jelcin, který se s Gorbačovem neměl v lásce. Společně jednali několik hodin v ořechové pracovně v Kremlu, kde se dříve scházelo sovětské politbyro.
Zde měl Jelcin při popíjení koňaku a vodky tlačit na Gorbačova, aby dobrovolně odstoupil, protože Jelcin chtěl Kreml co nejdříve převzít jako prezident Ruska, s čímž Gorbačov nakonec souhlasil.
Původní zdroj ZDE
Původně měl Gorbačov rezignaci podepsat před očima diváků v přímém televizním přenosu v sedm hodin večer. Těsně předtím se ale rozmyslel, že tak neučiní, odmítl prý hrát divadlo. Prohlásil tedy: „Podepíšu to teď hned.“ Pero, které vzal do ruky, však nepsalo... – rychle mu půjčil své ředitel americké stanice CNN Tom Johnson, který doprovázel do Kremlu štáb své televize.
Gorbačovova rezignace je tak podepsána americkým perem. Johnson si pak o něj řekl zpět a později jej věnoval jako vzácný artefakt muzeu ve Washingtonu.
První minuty po skončení projevu se nesly v duchu bizáru. Jelcin se totiž odmítl dostavit do místnosti, aby převzal jaderný kufřík s kódy. Místo něj jej převzal ministr obrany Sovětského svazu Jevgenij Šapošnikov a coby kurýr s ním procházel Kremlem. Podle svého svědectví předal Jelcinovi a jeho lidem kufřík až na jedné z kremelských chodeb.
Přesně v 19:38 pak na stožáru nad Kremlem vystřídala rudou sovětskou vlajku ruská bílo-modro-červená trikolora.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.