Skoncují se Saúdy? Úplně? V USA se dějí věci

12.10.2022 19:00 | Zprávy

Poté, co se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v OPEC+ minulý týden navzdory tlaku Spojených států rozhodla snížit těžbu ropy o dva miliony barelů denně, oznámila administrativa prezidenta Joea Bidena, že „přehodnotí“ vztahy se Saúdskou Arábií. Podle tiskové tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierreové totiž tímto rozhodnutím Saúdská Arábie podporuje Rusko v jeho válčení na Ukrajině.

Skoncují se Saúdy? Úplně? V USA se dějí věci
Foto: Repro Twitter @greg_price11
Popisek: Americký prezident Joe Biden

Koalice, která zahrnuje třináct zemí OPEC a jedenáct nečlenských zemí včetně Ruska, oznámila na svém vídeňském zasedání snížení těžby ropy o dva miliony barelů denně, což odpovídá zhruba dvěma procentům celosvětových dodávek. Země tak nevyslyšely apely amerického prezidenta Joea Bidena, který kvůli tomu například v červenci navštívil Saúdskou Arábii. Snížení těžby ropy je vítanou pomocí Rusku v době, kdy se Evropa potýká s energetickou krizí a nedostatkem plynu.  

Administrativa prezidenta Joea Bidena nyní podle informací televize Fox News uvedla, že plánuje „přehodnotit“ americké vztahy se Saúdskou Arábií. Tisková tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierreová v úterý obvinila Saúdy, že se postavili na stranu Ruska. Oznámila, že Biden plánuje ustoupit od dlouholetého spojenectví USA se saúdskou vládou, ačkoli prezident i administrativa odmítli nabídnout podrobnosti o případných krocích.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Verbální plivance. Pak anarchisté zablokovali průvod. Na Kalouska to bylo moc

7:45 Verbální plivance. Pak anarchisté zablokovali průvod. Na Kalouska to bylo moc

Pochod pro život, který v sobotu po druhé odpolední vyšel z pražského Hradčanského náměstí a měl smě…