„Bude otázkou schopnosti a šikovnosti obou kandidátů, aby motivovali členy volit. Být zvolen přímo členy dává předsedovi silnější pozici," myslí si Škromach. Dvoukolových voleb by se měla účastnit vždy nadpoloviční většina všech členů.
Škromach vyloučil, že by sám kandidoval na předsedu. Chce přenechat prostor mladším členům strany. „Kandidoval jsem proti Standovi Grossovi v roce 2005. Zatím uvažuji, že bych kandidoval na prvního místopředsedu, abych dělal background budoucímu předsedovi," prohlásil.
Legislativní nouze jako v únoru 1948?
„Hlavním problémem je způsob, jakým vláda využívá ústavu, aby prosadila zákony. Kdyby si vláda nedovolenkovala, tak by měla zákony už koncem srpna," poukazuje Škromach na pomalou práci vlády. ČSSD bude hledat cestu, jak podat ústavní stížnost na způsob schvalování zákonů.
Neobává se, že by případná ústavní stížnost znamenala zdražení energií. Novela o slunečních a vodních elektrárnách se podle Škromacha schvaluje normálním způsobem.
„Mně jde o princip. Tady je podobná situace jako v únoru 1948. I v jiných evropských zemích takhle pomalu nastupovaly totalitní režimy," analyzuje Škromach situaci ve sněmovně.
Velká koalice v Praze?
Škromach očekává, že TOP 09 nabídne ČSSD v Praze vstup do koalice za dobrých podmínek. Strany by tam měly většinu. Prohlásil, že v komunálních volbách jde především o prosazení volebního programu.
„Realizovat program lze tehdy, pokud k tomu máte možnosti. Z opozice můžete jenom kritizovat," uzavřel Škromach.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe