Stalo se tak v rozhovoru moderátora s ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robertem Šlachtou a s jeho protejškem z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Milanem Komárkem. Podle slov Václava Moravce padlo rozhodnutí k zveřejnění na základě vyjádření manžela Jany Nečasové, bývalého ministerského předsedy Petra Nečase, srovnávajícího zásah policie s jednáním Gestapa či StB.
Na záznamu je vidět, že v úvodu zásahu asistovali nejméně dva příslušníci Útvaru rychlého nasazení (URNA), kteří měli pomoci při zdolání vstupních dveří do bytu, kdyby Jana Nagyová odmítala otevřít. Technické prostředky k násilnému překonání dveří započali osazovat okamžitě, současně s prvním zaklepáním na dveře. Poté, co Jana Nagyová otevřela, se již na sestříhaném záznamu neobjevují.
Při promítání záběrů Šlachta ujišťoval, že postup je zcela standardní. „Byli zde příslušníci útvaru URNA, ale pouze pro případ, že by paní Nagyová odmítla otevřít. Když se tak stalo, tak se stáhli. A sami vidíte, že byla řádně poučena a vše bylo v naprostém pořádku. Nebyly to žádné gestapácké metody, žádné hovadské chování,“ podal plukovník Šlachta k videu výklad.
Již v bytě poučil příslušník ÚOOZ zadrženou a ukázal jí rozhodnutí soudu umožňující zatčení i domovní prohlídky. Zároveň s ní vyřešil praktické věci, jako zabezpečení bytu před požárem, obhospodaření psů, zpravení rodinných příslušníků a možnost volby advokáta.
Podle Roberta Šlachty „jeho“ příslušníci nebyli zakukleni v maskách, na rozdíl od přizvané asistence z ÚOOZ. K rozhodnutí o zveřejnění záznamu, což není zcela obvyklý postup, vedla policejní útvar právě kritická srovnání s Gestapem či StB. "Ukázali jsme záznamy, abychom učinili jednou konečně přítrž tomu,“ uvedl ředitel Šlachta s tím, že rozhodnutí soudu k zásahu mají jeho lidé vždy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma