Slavíme deset let Schengenu a do ČT dorazil Polčák: Ten systém rozhodně není mrtvý, musíme dělat vše, aby vydržel

21.12.2017 19:59 | Zprávy

Před deseti lety padly hranice se sousedy v Evropě. Tři dny před Štědrým dnem v roce 2007 vstoupily Česko i Slovensko do zemí takzvané schengenské úmluvy. Součástí evropského prostoru bez hranic je dnes šestadvacet států. V pořadu Interview na ČT se tak europoslanec za STAN Stanislav Polčák rozmluvil o tom, zda je Schengen skutečně v ohrožení a jak moc je pro Českou republiku vlastně důležitý.

Slavíme deset let Schengenu a do ČT dorazil Polčák: Ten systém rozhodně není mrtvý, musíme dělat vše, aby vydržel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec za TOP 09 Stanislav Polčák při rozhovoru

„Sice se říká, že Schengen je mrtvý, ale já doufám, že to tak rozhodně není. Pro zemi, která je ve středu Evropy a která z existence schengenského prostoru nepochybně velmi těží, je důležité, aby tento prostor svobodného plutí osob, služeb, zboží a kapitálu zůstal zachován,“ řekl Polčák a dodal, že je to v našem bytostném zájmu, ale zároveň musíme také zajistit i vnitřní hranice schengenského prostoru.

Nyní schengenský prostor podle Polčáka selhává především v tom, že nemá mechanismus na to, jak zadržet lidi, kteří právě proplouvají mezi hranicemi, když třeba nejsou obnoveny dočasné kontroly. „V tom to selhává velmi, protože není jiný záchytný mechanismus. Každopádně naplňuje očekávání v dopravě a cestovním ruchu a v průmyslových odvětvích, jež jsou napojené na otevřené cestování,“ upřesnil.

Po deseti letech od našeho vstupu do schengenského prostoru se ukazuje, že úplně bez hranic však jeho prostor není a že hranice nezmizely, protože šest evropských zemí už přes dva roky kontroly na hranicích uplatňuje. K tomu ale podle europoslance mají oprávněný důvod. „Jejich opatření se dá vykládat tak, že pomáhají fungování té vnější schengenské hranice, byť je to paradox. Ve formálním smyslu je to porušování práva, ale pokud jde o podstatu věci, tak to velmi napomáhá, má to svá opodstatnění, hlavně co se prevence týká,“ řekl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

19:58 Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

Je na straně Ukrajiny. Bojoval za ni. Přesto ho onálepkovali za proruského a udělali z něj dezinform…