Za vlády komunistů se konec války v Československu slavil až 9. května, kdy byla kapitulace nacistických sil podepsána za účasti představitelů Sovětského svazu. Ale ve druhé světové válce bylo kapitulací podepsáno několik. Jedna už 8. května. Proto dnes konec války slavíme už 8. května.
„Spousta lidí si dodnes myslí – je jedno, jestli je to eurokomisařka Věra Jourová nebo někdo z BIS –, že na tom 8. a 9. květnu závisí ta správnost výkladu moderní historie,“ poznamenal politolog Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro První zprávy.cz.
- Celý rozhovor naleznete zde
Pro Spojené státy, ale i pro Asii skončila druhá světová válka až 2. září 1945, po kapitulaci Japonska.
Jenže na druhou světovou válku brzy navázala francouzská válka ve Vietnamu. Válka v Koreji, která vlastně trvá dodnes, protože mezi oběma státy nebyla podepsána mírová dohoda, a další války.
„Takže ten válečný stav, který zjemňujeme tím, že mluvíme o hybridních válkách, ten, zdá se, stále trvá, jenom má velmi rozdílné podoby. A my si neuvědomujeme, že jeho součástí jsou v arabském světě nebo v Iránu teroristické akce, ze kterých tam obviňují Spojené státy anebo Izrael. Stejně tak jsou tyto formy boje už součástí moderních evropských dějin. Nemusíme mluvit o Vrběticích. Atentáty na ‚civilní objekty‘, na antiislámsky angažované civilní obyvatelstvo ve Francii a ve Velké Británii, tato slova jenom potvrzují. A nejsou ojedinělá,“ uzavřel Zdeněk Zbořil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp