„Země Visegrádu budou zřejmě z evropského rozpočtu dostávat mnohem méně prostředků než dosud. Je to důsledek úpadku zdejší politiky, korupce, porušování evropských hodnot, včetně neospravedlnitelného striktního odmítání uprchlíků,“ zkonstatoval úvodem svého textu Rozumek. Čerpá z Financial Times, kterým se podařilo získat první plány a obrysy budoucích EU fondů.
„Bezpochyby mnohokrát uslyšíme, že za špatné vyhlídky České republiky a zemí Visegrádu mohou samozřejmě – nepřítomní – uprchlíci a byrokratický Brusel, jako téměř za všechno špatné, co se u nás děje,“ poznamenal s tím, že špatné vyhlídky na evropské peníze jsou důsledkem kombinace české špatné správy, české neschopnosti stanovit si smysluplné priority čerpání, české korupce, ale také českého, maďarského a polského nepochopení základních evropských hodnot.
- Původní text ZDE.
„V České republice se s oblibou a nejen v čase neexistující migrační ‚krize‘ šermuje našimi hodnotami, s nimiž jsou hodnoty těch přicházejících odjinud neslučitelné. Nikdo z našich politiků není schopen definovat, které hodnoty jsou nám vlastně tak drahé, že nám je ‚ti jiní‘ ohrožují,“ dodává Rozumek s tím, že skutečné a důležité hodnoty jsou mimo jiné obsaženy v českém ústavním pořádku.
„Podívejme se na to, jak země Visegrádu naplňují deklarované hodnoty a cíle. Mizerně, Kaczynski a Orbán demontují právní stát ve velkém. Je dodržování pravidel, vymahatelnost práva, minimalizace korupce při rozdělování EU fondů, trestání korupčníků, transparentnost státní správy, ochrana menšin naše silná stránka? Není. Anebo další příklad: společná evropská pravidla ochrany životního prostředí neumožňují Polákům vykácet cenný Bělověžský prales. Ale oni prostě tato pravidla nerespektují a ještě se upřímně diví, že to někomu vadí,“ zmínil Rozumek a vzpomněl i na uprchlické kvóty či na odmítání pomoci Řecku.
„Je jenom dobře, že v novém rozpočtovém období budou evropské hodnoty jako dodržování práva, nezávislost justice, solidarita hrát mnohem důležitější roli také při rozdělování peněz. Žádné výtky, zdlouhavá řízení, vyjednávání totiž nefungují, když některý stát prostě základní unijní práva a hodnoty dodržovat nehodlá. Nelze v této souvislosti při stém výročí vzniku naší republiky nevzpomenout, kromě humanismu, okřídlený Masarykův vzkaz Čechům – nebát se a nekrást. Kdyby se převaha sebevědomí, slušnosti, humanismu a dodržování pravidel stala hlavním výsledkem našeho členství v Evropské unii, bylo by to cennější, než všechny fondy dohromady. A kéž by nám k tomu tlak z Bruselu dopomohl,“ uzavřel Rozumek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef