Šlechtová vrací úder: Válka o NEN pokračuje. Neúspěšné firmy se znovu snaží o comeback. Tři jejich největší lži

19.12.2016 16:00 | Zprávy

Soukromé společnosti mají obavy, že přijdou o byznys, za který pobírají miliony měsíčně z veřejných peněz. Není proto divu, že čím dál tím častěji mediálně ozývají. Poté, co ParlamentníListy.cz v neděli vydaly materiál, týkající se tohoto tématu, dostalo prostor pro vyjádření také MMR.

Šlechtová vrací úder: Válka o NEN pokračuje. Neúspěšné firmy se znovu snaží o comeback. Tři jejich největší lži
Foto: MMR
Popisek: Karla Šlechtová

ParlamentníListy.cz v neděli převzaly ve svém monitoru diskuzi dvou podnikatelů na téma Národního elektronického nástroje (NEN) -  Jana Hrádka z Tender Systems a Dana Horkého ze společnosti QCM.  V Debatním klubu oba podnikatelé kritizovali Ministerstvo pro místní rozvoj a elektronické tržiště NEN. Nezmínili prý ale, že jsou oba ve střetu zájmů a bojují za své zájmy. Nejde jim podle slov MMR o zlepšení podnikatelského prostředí, ale jen o miliony, které by rádi získali z veřejných rozpočtů. Celkem jim bylo dohromady na e-tržištích od roku 2012 zaplaceno přes 120 milionů korun.

Obě společnosti podle tvrzení resortu svými mediálními výstupy bojují proti státu už dlouho. Společnost Tender Systems například rozesílá nepravdivé e-maily o nezákonnosti NENu zadavatelům, čímž se vystavuje riziku právních kroků.  Společnost QCM používá svůj systém již přes 10 let, ale již neuvádí, že MMR bylo jedním z prvních uživatelů a společnost si tak systém testovala na MMR za peníze daňových poplatníků.

Odpověď na 3 největší lži, které zazněly v Debatním klubu:

1. Není pravda, že NEN nefunguje - NEN funguje, využívá se k zadávání i podle nového zákona o zadávání veřejných zakázek - v současné době zde jsou zahájené veřejné zakázky dle nové legislativy v objemu přes půl miliardy (k 30. 11. 2016). Není také pravda, že „NEN nikdo nechce“. Všechny materiály spojené s NEN byly vládě ČR předloženy BEZ ROZPORU a NEN je využíván nejen ministerstvy, ale i dalšími subjekty veřejné správy Vláda ČR projednala NEN dne 18. 1. 2016 v rámci svého usnesení č. 25/2016, jehož cílem je postupná konsolidace trhu elektronických nástrojů. Hlavním stavebním kamenem této konsolidace je právě NEN.

2. Není pravda, že by podobné služby měly být pouze komerční - nové evropské směrnice ukládají postupnou povinnou elektronizaci veřejných zakázek. Chceme opravdu nutit všechny zadavatele, třeba i příležitostné, jako jsou starostové menších obcí, aby si pořizovali drahé komerční elektronické nástroje?

3. Není pravda, že NEN bude jediným nástrojem pro elektronizaci zakázek - budou umožněny výjimky z jeho využívání. Zadavatelé budou moci využívat jiný nástroj než NEN, pokud pro ně bude toto využívání ekonomicky výhodné.  Veškeré rozhodování o budoucím využívání NEN prochází připomínkovým řízením, jehož jsou účastni všichni významní zadavatelé. Jakékoliv rozhodnutí ohledně využívání NEN je tak rozhodnutím celé veřejné správy a nikoli pouze MMR.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…