Slova, která se člověk stydí napsat: TV i rozhlas pod palbou. Zmíněn i film Pelíšky, ale hlavně...

20.08.2018 20:19 | Zprávy

Kde je hranice mezi uměním a oplzlostmi, které nepatří do rádia a na televizní obrazovku? Takovou diskusi vyvolal nejen citát z oceňované knihy na Českém rozhlasu Vltava, ale také Román pro Muže od Michala Viewegha vysílaný v odpoledních hodinách v televizi. Oba případy totiž nyní řeší Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). ParlamentníListy.cz zjišťovaly u mediálních analytiků, zda je vůbec možné takovou hranici odlišit. Zákon totiž nedává RRTV prostor odlišit umění od nepatřičných vulgarismů.

Slova, která se člověk stydí napsat: TV i rozhlas pod palbou. Zmíněn i film Pelíšky, ale hlavně...
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Upozornila na to analytička Irena Ryšánková: „Pokud platí zákon, rada dělá, co jí říká zákon. U uměleckých děl je to problém. Řešilo se to už před lety i ve Sněmovně, nejde o první případ vulgarismu v hlavním vysílacím čase. V tom se musím rady zastat, nemá žádný manévrovací prostor, kde by to mohla odlišit.“ Film podle knihy a scénáře Michala Viewegha odvysílaný v červnovou neděli odpoledne obsahoval vulgarismy i sexuální narážky. RRTV vyzvala televizi NOVA k nápravě, protože prý porušila povinnost nezařazovat do programů pořady a reklamy, které obsahují vulgarismy a nadávky. Výjimkou jsou právě umělecká díla, v nichž je to z hlediska líčeného kontextu nutné. Ale i taková díla je možné vysílat pouze od deseti večer do šesti hodin ráno. Michal Viewegh přitom patří k oceňovaným autorům České republiky.

Screen: Zápis z jednání RRTV dne 17.7.2018

Mikeš: Viewegh ví, co dělá. Horší by bylo, kdyby se zachoval jako Hutka

„Viewegh dokázal, že je plodný spisovatel, a musí reagovat na nálady ve společnosti. A když se podíváte, jaké knížky se vydávají na internetu a podobně, tak se dostal do současného proudu. Film jsem neviděl, ale Viewegh je zkušený spisovatel a člověk, věděl, co dělá. Horší by bylo, kdyby se zachoval podobně jako Jaroslav Hutka,“ sdělil mediální analytik Jiří Mikeš, a narazil tak na písničkářovu skladbu proti současnému prezidentovi s názvem Miloš a zubatá.

O záměru posunout vymezený čas z 22. hodiny na dřívější dobu se podle Ryšánkové jednalo už mnohokrát: „Nikdy se ale nedošlo k závěru a rada se musí řídit zákonem. Nemá šanci posuzovat, co je umělecké dílo, a ani si nedokážu představit posuzování, jaké umělecké dílo je ještě únosné. Nicméně chápu, že některé vulgarity mohou být funkční a zapadají do uměleckého díla. Příkladem je slavný výrok z filmu Pelíšky,“ vysvětlila Ryšánková. Ani tak si prý neumí představit, jak by byl postavený zákon, který by to dokázal ošetřit. „Doba se posunula a vulgarismy přestávají vadit, to sice chápu, ale nemyslím, že bychom se kvůli tomu měli smířit, že do televize a rádia půjde všechno. Jsem v tomto případě na rozpacích. Chápu umělecké dílo a občas v něm expresivní výrazy jsou, na druhou stranu pravidla je nutné dodržovat, čili ocitáme se ve zvláštním stavu postavení před dvojí standard,“ doplnila Ryšánková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

11:15 Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

Každé Vánoce se na televizní obrazovky vrací film Pelíšky režiséra Jana Hřebejka. Letos, 25 let od n…