Slovensko důrazně odsuzuje okupaci, vystoupila Čaputová. A vyjádřila obdiv ukrajinským politikům

22.02.2022 17:32 | On-line

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová odsoudila kroky Ruska, které vyslalo svou armádu na východní Ukrajinu na takzvanou mírovou operaci. Čaputová to považuje za akt vojenské agrese a okupace a schvaluje veškeré sankce, které chystá Evropská unie nebo NATO. Zároveň volá po soudržnosti a zachování chladných hlav, aby se vše vyřešilo mírovou cestou.

Slovensko důrazně odsuzuje okupaci, vystoupila Čaputová. A vyjádřila obdiv ukrajinským politikům
Foto: Repro ČT24
Popisek: Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Čaputová ve svém příspěvku na Facebooku označila počínání ruského prezidenta Vladimira Putina jako akt vojenské agrese a okupace. „Ruský prezident Vladimir Putin ve svém dlouhém projevu prakticky popřel právo Ukrajiny na vlastní stát. Zároveň jako jediný na světě uznal nezávislost takzvané Doněcké a Luhanské republiky, které se před osmi lety s vydatnou pomocí Ruska pokusily odtrhnout od Ukrajiny. Ještě téže noci vyslal do Doněcké a Luhanské oblasti ruské vojáky, aby provedli údajnou ‚mírovou‘ operaci,“ shrnula slovenská prezidentka události posledních dní.

„Z hlediska mezinárodního práva dnes ruské ozbrojené síly operují na legitimním území Ukrajiny, a jedná se tedy o akt vojenské agrese a okupace. Nejedná se o náhodnou reakci nebo incident. Jedná se o připravené, záměrné, nevyprovokované a neospravedlnitelné porušení mezinárodního práva a územní celistvosti ze strany Ruska vůči našemu sousedovi, které Slovensko důrazně odsuzuje,“ napsala rezolutně.

Ukrajina podle Čaputové neměla žádnou reálnou možnost takovému vývoji zabránit. Čaputová také chválí ukrajinské politiky za klidný a diplomatický přístup, přestože ruská agrese je stupňována několik posledních měsíců. Je tak podle ní jasné, že si Ukrajina především přeje mír. „Mír považujeme za nejvyšší hodnotu a budeme o něj usilovat a trvat na diplomatickém řešení situace. Uznáváme územní celistvost Ukrajiny a její právo svobodně si zvolit, kam chce patřit. Podpoříme všechny kroky Evropské unie a Severoatlantické aliance včetně nezbytných sankcí,“ podpořila Čaputová Ukrajinu.

Ruská agrese a požadavky se navíc dotýkají také Slovenska a dalších států střední Evropy, což je podle Čaputové obzvláště nebezpečné. „Prezident Putin ve svém projevu rovněž zopakoval svůj požadavek, aby se bezpečnostní záruky zemí východní a střední Evropy včetně Slovenska vrátily na úroveň před rokem 1997. Severoatlantická aliance by v podstatě přestala zaručovat i naši bezpečnost. Tento požadavek prezidenta Putina je pro nás i pro všechny ostatní země východní a střední Evropy nepřijatelný, protože bychom se vzdali části své suverenity,“ varovala Čaputová.

Upozorňuje také, že ačkoliv probíhající konflikt zatím nezasáhl slovenské území, ruská hybridní dezinformační válka na Slovensku již aktivně bují. „Cíl těchto aktivit je jasný – destabilizovat situaci na Slovensku, vzdálit nás od našich spojenců a přiblížit nás ruské sféře vlivu. V době bezprecedentního napětí v celé Evropě lze takové aktivity považovat za hrozbu pro bezpečnost Slovenska. Musíme k nim přistupovat jako k takovým,“ pokračovala Čaputová.

Namístě je nyní podle slovenské prezidentky zejména zachování soudnosti a chladné hlavy. „Nenechme se vyprovokovat, nepodléhejme dezinformacím a řiďme se pouze ověřenými informacemi z důvěryhodných zdrojů. V situaci, kdy náš východní soused čelí otevřené vojenské agresi, je naší nejlepší obranou soudržnost, spolupráce a zakotvení hodnot,“ dodala s nadějí Čaputová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…