SNP patří k nejdůležitějším mezníkům v historii Slovenska, v současnosti si země tento den připomíná státním svátkem. Význam SNP dříve opakovaně zpochybnil předseda opoziční krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba, která je podle posledních průzkumů veřejného mínění třetí nejpopulárnější politickou stranou v zemi a která se hlásí k válečnému slovenskému státu. Za druhé světové války bylo tehdejší Slovensko spjato s nacistickým Německem.
Oslavy začnou dopoledne u Památníku SNP přeletem letecké techniky slovenské armády a pokračovat budou kladením věnců. Následně se očekávají projevy politiků. Odpoledne je pak naplánovaný kulturní program a vojenská přehlídka, která bude na Slovensku první svého druhu za posledních více než deset let.
Centrem povstání, do kterého se zapojili bojovníci z řady zemí včetně Čechů, byla právě Banská Bystrica. Ozbrojené vystoupení sice skončilo porážkou povstalců, pomohlo ale Slovensku zařadit se mezi členy vítězné protinacistické koalice. Jedním z cílů protifašistického odboje na Slovensku bylo obnovení Československa.
Českou republiku budou na oslavách výročí SNP kromě Babiše zastupovat předseda Senátu Jaroslav Kubera, šéf Sněmovny Radek Vondráček a ministr obrany Lubomír Metnar.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk