"Nebudeme podporovat jakékoli obnovitelné zdroje, budeme podporovat ty, které mají efekt. Tedy: biomasa, bioplynové stanice a v omezené míře geotermální," řekl podle serveru Aktuálně.cz s tím, že solární a větrné elektrárny už nemohou počítat se státní podporou z evropského Operačního programu Životní prostředí.
Fotovoltaické elektrárny navíc čeká razantní snížení výkupní ceny elektřiny. Chystá to Energetický regulační úřad a Drobil to plně schvaluje. "Situaci, jaká je dneska ve výkupních cenách, považuji za ekonomicky neudržitelnou," uvedl.
Na polích ne, na střechách ano
Fotovoltaické elektrárny ministr rozlišuje podle umístění. Jedny by podporoval, druhé nikoli. "Byli bychom neradi, aby byla další zemědělská půda zabírána, aby na ní někdo stavěl pole fotovoltaických článků," osvětlil.
"Na druhou stranu nemáme nic proti fotovoltaice na střechách domů, na střechách panelových sídlišť, v opuštěných průmyslových areálech. To je místo, kde by fotovoltaika mohla a měla být. Otázka je ale výkupní cena elektřiny, která je takto vyrobena."
Právě výkupní cena energie z fotovoltaiky ministra nejvíce trápí. V České republice je dvakrát větší než v Německu, což je u energie, která není schopna nahradit jiné zdroje elektřiny, nepřípustné.
"Vede to ke spekulativní solární turistice. Je to špatně, náklady rostou geometrickou řadou a někdo to musí zaplatit. Zaplatí to nejen domácnosti, ale podvážeme tím i konkurenceschopnost českého průmyslu, což se samozřejmě promítne do zaměstnanosti."
Čtěte:
Výhodný byznys se solární energií končí. Výkupní ceny se sníží
Drobil je omyl a vrátí nás o třicet let zpět, myslí si Liška o ministrovi
Drobil už má dost připomínek, jak dýchá za průmysl
Foto: ekobydleni.eu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par