Smetana má 200 let, tak na to dáme 200 milionů, řekli si ve vládě. A dalších sto má jít na chudé umělce

20.01.2024 13:18 | Zprávy

Vláda, která krátí valorizaci penzí, ale chce dát sto milionů korun na status umělce? Příjemci umělecké dotace nemusejí mít české státní občanství a nebudou se u nich zkoumat umělecké kvality, a pozor, ani svéprávnost a ani beztrestnost. „Za Fialovy vlády prožívají zbytky svobodného trhu politickou eutanazii. A nastupuje socialismus jako řemen,“ upozorňuje Jana Bobošíková v pořadu Aby bylo jasno. A není to jediný výdaj na umění, který tato vláda připravila...

Smetana má 200 let, tak na to dáme 200 milionů, řekli si ve vládě. A dalších sto má jít na chudé umělce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Martin Baxa

Ministerstvo kultury pracuje na novém zákonu, pomocí kterého by chtělo zajistit více peněz na financování kultury, především pak těch umělců, „kteří svojí činností nedosahují dodatečných finančních příjmů“. Podle ministerského materiálu, který se teď objevil na veřejnosti, by chtěl resort kultury pod vedením Martina Baxy z ODS k poskytování příspěvků na tvůrčí a studijní účely umělcům vyčlenit až 100 milionů korun.

Někteří umělci a kulturní pracovníci chtějí peníze daňových poplatníku a chtějí je proto, aby mohli v klidu tvořit a měli sociální jistoty. Tomuto výpalnému z peněz daňových poplatníků říkají „status umělce“, dodává Bobošíková k novému zákonu, který status umělce zavádí.

„Status umělce s sebou přináší mnohamilionové náklady na státní rozpočet, další administrativu a hlavně jistotu, že u nás už dávno neplatí přísloví ,bez práce nejsou koláče' - vláda jedná podle pravila: koláče má ten, kdo si je vyřve. Obzvláště, když řve umělec,“ pokračuje moderátorka pořadu Aby bylo jasno.

Vláda tedy podle Bobošíkové jinými slovy říká: Valorizace seniorům snížíme a umělcům, kteří si na sebe nevydělají, neporadíme, aby šli dělat něco, čím se uživí, ale pošleme jim peníze ušetřené třeba na seniorech.

Umělci si podle Bobošíkové stěžují na samé nejistoty v životě. Nejistotu výdělku, nejistotu, co bude dělat tanečník, pokud se zraní, a tak podobně. Dovolávají se při tom toho, že řada států EU už status umělce zavedla. Tak reagovala Bobošíková na demonstrace umělců pořádané loni v červenci, kdy se řešila otázka, jak lidi přesvědčit, že si umělci takováto zajištění zaslouží.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

hezké, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevipera , 20.01.2024 13:31:06
tak to chudí umělci nebudou jezdit na maledivy a do podobných destinací jen 2x do roka ale mohou tam trávit půl roku, aby zregenerovali své umělecké síly

|  15 |  0

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…