Nový zákon má pomoci vojenským špionům v boji proti hackerům. Podle Váni však objektivně hrozí zásah do soukromí. „Nezpochybňujeme jasnou potřebu kybernetické obrany, ale chceme záruku v zákoně, že to nebude zneužito proti občanům,“ uvedl s tím, že lidé zkrátka nechápou, proč by zpravodajci měli mít úplný přístup na internet, má-li zákon sloužit k obraně proti útokům zvenku.
„Abych to podpořil, musím získat jistotu, že zpravodajské služby nebudou preventivně získávat informace o všech lidech, aniž by byli podezřelí,“ podotkl Tejc. Boj proti terorismu se podle něj nesmí stát záminkou pro shromažďování údajů o všech a o všem.
Ministr obrany Martin Stropnický však výhrady vnímá jako zdržování. Kritika pak překvapuje i šéfa vojenských zpravodajců Jana Berouna. „Tato vláda dala nejprve vojenskému zpravodajství za úkol kybernetickou obranu a pak novelu jednomyslně podpořila. Podobná kritika mě překvapuje,“ uvedl. Kritikou však nešetří ani provozovatelé internetu. Obávají se totiž nebezpečí útoků či poukazují na nespecifikaci pravomocí zpravodajců.
Zákon v současné podobě pak podporují kromě hnutí ANO i lidovci a ODS. Politici TOP 09 se naopak domnívají, že zákon není dostatečně připraven.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef