Na prvních třech stranách svého čtvrtečního vydání se deník MF Dnes věnuje kauze OKD a především zdůrazňuje, že Ministerstvo financí, vedené tehdy Bohuslavem Sobotkou, mohlo prodej 45,88 procenta akcií zastavit a škody státu minimalizovat. Prodejní cenu začala totiž prověřovat Evropská komise a pokud by zjistila, že vláda poskytla kupci nedovolenou podporu, mohl tehdejší kabinet privatizaci zpětně zrušit. Do Bruselu ale putoval vysvětlující dopis s hlavičkou „Mgr. Bohuslav Sobotka, 1. místopředseda vlády“, s tím, že prodejní cena 4,1 miliardy korun byla v pořádku.
Obsáhlý materiál o OKD, který ale spíše shrnuje už dlouho známé skutečnosti, vyšel ani ne týden poté, co premiér Bohuslav Sobotka prohlásil na adresu ministra financí Andreje Babiše, že nejčistší řešení jeho situace by bylo, kdyby se věnoval jen politice a vzdal se podnikání. Předseda hnutí ANO svému koaličnímu partnerovi nejprve vzkázal, že netuší, co je to podnikání, a později přitvrdil, že ho může premiér odvolat a hledat si i nového partnera pro vládnutí. Zveřejněný text o OKD může působit jako pokračování Babišovy odvety.
Laxní naivní politik, nebo protřelý mafián
„Položíme-li si klasickou otázku: Cui bono?, tedy V čí prospěch?, odpověď je nasnadě. Deník místopředsedy vlády připomíná lidem, jejichž paměť končí u včerejších novin, že premiér Bohuslav Sobotka je buď laxní naivní politik, který podepíše i vlastní rozsudek smrti, nebo je protřelým mafiánem propojeným s oligarchy. Jako takový nemá co pohledávat na postu předsedy vlády, respektive postrádá morální právo Andreje Babiše vyzývat k tomu, aby se rozhodl mezi vrcholovou politikou, nebo ´podnikáním´,“ říká pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Radim Hreha.
Tomu, že by mohlo jít o Babišovu odvetu Sobotkovi, příliš nevěří politický komentátor Karel Hvížďala. „Myslím si, že takové podezření bychom těžko dokazovali, a navíc si myslím, že by si šéfredaktorka Sabina Slonková nic takového nenechala vnutit. Proto mi to připadá velmi málo pravděpodobné. Je logické, že pak takové fámy vznikají. Ale to je dáno tím, že si pan Babiš neuvědomil, co to znamená vlastnit média, jít do politiky a ještě vlastnit jednu z největších firem,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Karel Hvížďala.
Na premiéry se vytahují staré věci v každé zemi
Podle jeho názoru lze spíš za podobnými články v novinách hledat to, že se Bohuslav Sobotka stal předsedou vlády. „Děje se tak v každé zemi, když je někdo premiérem, že se znovu vytahují staré věci, které vzbuzují domněnky různých falešných her. To znamená, že některé transakce nebo předražení mohli politici dělat z toho důvodu, aby přišly nějaké peníze do jejich stranických pokladen, protože všechny předvolební kampaně jsou mnohem dražší, než se většinou uvádí,“ upozorňuje Karel Hvížďala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník