Dobrovolný pilíř spočívá v tom, že lidé si mohou převést tři procenta odvodů z průběžného státního systému do vlastního spoření u penzijních společností. Další dvě procenta musí přidat ze svého. Kluby TOP 09 a Starostů a ODS, jejichž kabinet v minulosti druhý pilíř zavedl, zablokovaly možnost zrychleného schválení normy už v úvodním kole. ODS ale neuspěla s návrhem na její zamítnutí a TOP 09 s žádostí o odročení projednávání důchodové novely do doby, než vláda předloží koncepci penzí. Debata trvala asi 2,5 hodiny.
Okamura: Šlo o privatizaci důchodového systému
Předseda ODS Petr Fiala kritizoval vládu za to, že nepředkládá žádné jiné řešení penzí. "Pokládám to za mimořádně neodpovědné," uvedl. Předseda poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek podotkl, že státní systém důchodů je dlouhodobě schodkový. Kroky kabinetu povedou podle něho k tomu, že u penzí převáží princip rovnostářství nad principem zásluhovosti. "Nepřicházíte vůbec s žádným jiným nápadem, jak posílit princip zásluhovosti," řekl bývalý ministr financí na adresu nynějšího kabinetu.
Naopak předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura označil druhý pilíř za privatizaci důchodového systému. "Za důchody musí ručit stát," soudí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp