Poslanci novelou také omezili vysílání reklamy na produkty k posílení sexuální výkonnosti jen na noční hodiny. Obchodním řetězcům pak nařídili předávat vyřazené nezávadné potraviny k rozdělení mezi sociálně potřebné pod hrozbou mnohamilionové sankce. Novelu nyní projedná Senát.
Novelu je třeba kvůli hrozbě unijních sankcí přijmout do 20. května. Doprodej cigaret v dosavadních baleních by měl být možný ještě následující tři měsíce. Postupně by se tak na krabičkách českých cigaret měla kromě psaného objevit i obrazová varování před škodlivostí kouření. Připraveno je 42 variant ve třech souborech, každý z nich by se měl užívat rok. Varování budou muset zabírat minimálně 65 procent obalu.
Varování bude muset být i na elektronických cigaretách, určitou výjimku mají mít doutníky. Novela navíc zakáže prodej cigaret s jinou než charakteristickou tabákovou příchutí. Dočasnou výjimku mají pouze mentolové cigarety. Zakázán bude i prodej tabákového prášku, který se samovolně rozpouští v ústech.
Ceny cigaret by se podle českých výrobců neměly kvůli změně podoby krabiček zvýšit. Vládní novela ale počítá s tím, že změna bude znamenat pro výrobce jednorázové náklady 200 až 300 milionů korun. Zavedení důraznějšího varování před škodlivostí kouření by mělo podle předkladatelů snížit počet kuřáků v Česku o dvě procenta. Spotřeba cigaret v Česku v uplynulých letech podle ČSÚ postupně klesala, předloni to bylo 1950 cigaret na obyvatele.
Lidovecký poslanec Petr Kudela prosadil návrh, aby reklamu týkající se "doplňků stravy na podporu sexuální výkonnosti" nebylo možné vysílat v době mezi 06:00 a 22:00. Zatím toto omezení platí pro reklamu na erotické služby a výrobky.
V případě potravin má novela zakázat jejich označování logy, vlajkou, mapou či nápisy odkazujícími na Českou republiku, pokud nebude potravina vyrobena v Česku a z českých surovin. U potravin, které se skládají z více složek, bude muset být obsah českých částí minimálně 75procentní. Novela má rovněž sjednotit způsob informování o původu nebalených potravin u ovoce, zeleniny, hovězího, vepřového a drůbežího masa.
Předloha má také umožnit, aby výrobci a prodejci mohli charitativním organizacím zdarma dávat potraviny s chybami na obalu, pokud budou zdravotně nezávadné. Mělo by jít například o potraviny s deformovaným obalem nebo o nezkažené jídlo s prošlou dobou trvanlivosti. Prodejci s obchodní plochou větší než větší než 400 metrů čtverečních by to měli podle Kudelova návrhu povinné pod pokutou až deset milionů korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa