"Chci, aby v této důležité otázce, jakou je vystoupení Velké Británie z Evropské unie, vystupovala Česká republika maximálně jednotně a abychom pro kroky vlády v této věci měli jasnou podporu Parlamentu," uvedl premiér. "Absolutní prioritou je obrana práv českých občanů a také zájmů českých firem, stejně jako udržení dobrých hospodářských vztahů i pokračování kooperace v oblasti obrany či bezpečnosti," dodal.
Podle analytiků dnešní schůzka nepřinese zásadní spory, protože česká politická scéna je v otázce priorit pro jednání o brexitu celkem jednotná.
Vláda vede debatu o českých prioritách také v rámci Pracovní skupiny pro brexit a reformu EU, kterou řídí státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD). V ní jsou zástupci ministerstev a hospodářských a sociálních partnerů. Premiér se chce kvůli takzvanému brexitu sejít také s českými europoslanci.
Jednání o vystoupení Británie z EU povedou členské země společně. Oficiálně by měla začít v březnu, až britská premiérka Theresa Mayová oznámí v Bruselu, že její země na základě výsledků loňského referenda odchází z EU. Po aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy o zrušení členství v unii začne dvouletá lhůta pro vyjednání podmínek odluky.
Předpokládá se, že jednání nebudou snadná, spory se očekávají především v oblasti volného pohybu a v přístupu na unijní trh. Mayová již dala na vědomí, že chce takzvaný tvrdý brexit, tedy úplně oddělení od EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk