Na případ Bohuslava Sobotky upozornil deník Blesk. Podle něj Bohuslav Sobotka účtuje Poslanecké sněmovně na náhradách za cestovné přes 300 000 korun ročně, přičemž jako místo svého trvalého bydliště uvádí Slavkov u Brna, kde ale nebydlí. Žije totiž se svou rodinou v Praze.
Sobotkovo vysvětlení
„Výše víceúčelové paušální náhrady na dopravu se odvíjí buď od místa trvalého pobytu, nebo od místa, kde má poslanec poslaneckou kancelář. Já mám kancelář po celou dobu výkonu mého poslaneckého mandátu ve Vyškově, který leží ve volebním Jihomoravském kraji, za který jsem byl zvolen. Pokud bych tedy neměl trvalý pobyt ve Slavkově a měl trvalý pobyt v Praze, vypočítávala by se náhrada podle vzdálenosti Praha - Vyškov a její výše by se tedy nijak nezměnila,“ napsal Blesku v SMS zprávě Sobotka.
Dodal, že trvalý pobyt má ve Slavkově u Brna od osmdesátých let minulého století proto, že zde „více jak dvacet let žil a chce i nadále zůstat se Slavkovem v kontaktu jako jeho občan“. Na dotazy ParlamentníchListů.cz Bohuslav Sobotka nereagoval.
Sobotka je podle Okamury mistr dojení státu
Později se ukázalo, že na Moravu jezdí stranickou limuzínou. „Je to absolutní ostuda, když premiér zneužívá veřejné peníze, ale jak víme, pan Sobotka je mistr dojení státu a funkcí - například od roku 2002 dokázal během šesti let zázračně `naspořit` 5 milionů korun na svůj byt v Praze, aniž by měl jiný příjem než ten z poslaneckých a vládních funkcí. Sobotka by měl zneužité nebo neoprávněně inkasované peníze okamžitě vrátit, výmluvy jsou směšné. Za zneužívání veřejných peněz musí každý politik vyvodit jasnou osobní odpovědnost,“ uvedl na adresu novopečeného premiéra Tomio Okamura.
Štěch se premiéra zastal
Předseda Senátu Milan Štěch se následně premiéra na svém Facebooku zastal. „Bohuslav Sobotka čerpá náhrady na poslaneckou kancelář a dopravu (z Prahy, kde žije, do místa poslanecké kanceláře) stejně, jako to dělají všichni ostatní zákonodárci. Stejně tak to dělal Tomio Okamura, který ho za to kritizuje. Celý rok, kdy byl senátorem, bydlel v Praze a náhrady za dopravu do Uherského Brodu i kancelář čerpal v plné míře,“ napsal Štěch.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka