Sobotní útok proti Sýrii má drtivý dopad na mezinárodní a vnitrostátní právo, napsal pro PL geopolitický analytik

18.04.2018 14:48 | Zprávy

„Uplynulý víkend se nesl ve znamení útoku armád USA, Francie a Anglie proti Arabské republice Sýrie. Operace začala ve čtyři hodiny ráno. Proti území Sýrie bylo vypáleno 103 raket, které mířily na čtyři letiště a dvě města, kde se měly údajně nacházet chemické zbraně. Útoky byly provedeny uprostřed noci, tedy v době, kdy lidé spí a jsou nejzranitelnější,"uvádí pro ParlamentníListy.cz geopolitický analytik a právník Marek Kyncl, který dlouhodobě žije v Rusku.

Sobotní útok proti Sýrii má drtivý dopad na mezinárodní a vnitrostátní právo, napsal pro PL geopolitický analytik
Foto: Screen: Youtube
Popisek: Raketový útok na syrský Damašek.

„Následující dny se nesly ve znamení vzájemně si protiřečících zpráv západního a ruského tisku. Podle vyjádření Pentagonu a Bílého domu byl útok úspěšný a bylo dosaženo vytyčených cílů. Generální štáb ruské armády přinesl zcela protichůdné informace, podle kterých ze 103 raket syrská armáda zničila ve fázi letu 71 raket. Útok na svrchovaný stát byl proveden na základě informací ze sociálních sítí a krátkého videa pochybného původu, podle kterých měla syrská armáda údajně použít chemické zbraně proti civilnímu obyvatelstvu a způsobit tak smrt 49 či dokonce 70 obyvatel na předměstí Damašku – Douma," popisuje Kyncl.

Vítězové a poražení

Z hlediska vojenského měl útok pro USA kontroverzní výsledek. Sestřelení 70 procent raket USA syrskou protiraketovou obranou, která disponovala pouze zastaralými systémy sovětské provenience, je pro armádu USA a americké daňové poplatníky velmi znepokojujícím výsledkem. Podle zdrojů z armády RF byly pro obranu Sýrie použity obranné systémy S-200 (8 raket – 0 zásahů), S-125 (13 raket – 5 zásahů), OSA (11 raket – 5 zásahů), Kvadrat (21 raket – 11 zásahů), Buk (29 raket – 24 zásahy), Strela (5 raket – 3 zásahy), Pancyr (25 raket – 23 zásahy), Strela (10 raket – 3 zásahy), více zde.
 
Vyvstává podezření, že při vývoji a pořizování zbraňových systémů armádou USA dochází k chybám nebo, ještě hůř, k rozsáhlé korupci a rozkrádání státních prostředků. Armády Francie a Anglie se dokonce ukázaly ve stavu hraničící s totální nebojeschopností. Z 10 raket vystřelených ze 4 stíhaček, které se akce zúčastnily, nezasáhla cíl ani jedna. Syrská armáda na sebe může být naopak hrdá, protože její vojáci dosáhli vynikajících výsledků. Spokojen může být i ruský vojenský průmysl, pro který bylo americké fiasko neocenitelné.
 
Drtivý dopad měl útok naopak na mezinárodní a vnitrostátní právo. Z hlediska mezinárodního práva se jedná o napadení svrchovaného státu, který je členem Organizace spojených národů. Útok nebyl Arabskou republikou Sýrie nijak vyprovokován. Důkazní materiál v podobě zveřejněného videa a příspěvků v sociálních sítích by nemohl obstát v žádném trestním řízení. Tím méně se může jednat o právoplatný důvod pro vojenský útok proti státu. (Podle článku 2 odstavec 4 Charty OSN, jsou „všichni členové OSN povinni se vystříhat ve svých mezinárodních stycích hrozby silou nebo použití síly proti územní celistvosti kteréhokoli státu“. Jakékoliv vojenské akce mohou být provedeny pouze na základě mandátu Rady bezpečnosti (čl. 42 Charty).
 
„Sobotní útok proti Sýrii nebyl prvním porušením mezinárodního práva v poválečné historii. Bez mandátu OSN byly provedeny vojenské akce států NATO proti Jugoslávii v roce 1999 a v Iráku v roce 2003. Vojenská operace NATO proti Libyi v roce 2011 sice původně začala na základě rezoluce OSN č. 1973, kterou byla nad územím Libye vyhlášena bezletová zóna, nicméně mandát zasahujících jednotek byl okamžitě zneužit k masivní letecké podpoře jednotek povstalců proti libyjským vládním vojskům a ke zničení libyjské infrastruktury. V důsledku podpory NATO povstaleckým vojskům utrpěla vládní armáda porážku. Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí byli svržen a později brutálně zavražděn. Jak ukázalo nedávné vyšetřování, zavraždění plukovníka Kaddáfího bylo zřejmě provedeno na objednávku prezidenta Francie Nikolase Sarkozy, který se tímto způsobem snažil skrýt fakt, že Libye spolufinancovala jeho volební kampaň. Bez mandátu OSN zasahovala rovněž vojska Ruské federace v roce 2008 na území Gruzie. Rusko odůvodnilo svůj vojenský zásah použitím článku 51 Charty OSN, který umožňuje právo na sebeobranu," říká Kyncl. 

Význam mezinárodního práva

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Jak chcete udržet české mediky ve zdravotnictví?

A nemyslíte, že tento problém, o kterém vy politici tak rádi mluvíte, se měl vyřešit už dávno? Co proto udělalo ANO? Vždyť dnes je realita takové, že je u nás víc doktorů cizinců než Čechů, aspoň já mám ten dojem.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …