„Ukázalo se, že politické strany nám naslouchaly a řadu našich doporučení dodaly i do svého programového prohlášení,“ uvedl Pícl. Obává se ale, aby vláda své cíle, zejména zlepšení výběru daní a vytvoření úspor, zvládla splnit, nicméně prý odbory nemají jediný důvod jí nevěřit, že si to skutečně nepřeje.
„Jsem překvapen intenzitou sociálního dialogu, takový si u žádné vlády nepamatuji,“ souhlasil s jeho slovy Hanák s tím, že již před volbami, ale i po nich se vedení Svazu průmyslu a dopravy setkávalo s předáky koaličních stran na schůzkách, jejichž cílem byla vzájemná diskuze o podobě programového prohlášení vlády.
Odměňování zaměstnanců = věc každé firmy?
Některé z cílů nové vlády přitom sdílí i ČMKOS, a to například zrovnoprávnění odměn na pracovišti pro muže a ženy. Jak totiž Pícl připomněl, Česká republika patří mezi pět evropských zemí, v nichž jsou rozdíly mezi mzdami mužů a žen nejmarkantnější. Odbory o to prý usilují kolektivními smlouvami i nástroji, kterými disponují úřady práce.
„Odměňování je věcí každé firmy,“ oponoval mu Hanák. „Odměňování by mělo probíhat na základě výkonnosti a zásluhovosti, já například takové rozdíly ve své firmě nevedu. Pokud má vláda nebo Úřad práce dostatečné kontrolní mechanismy, prosím, ale já tomu nevěřím,“ dodal.
Očekává se, že koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL dostatek hlasů získá, v dolní komoře má totiž dohromady 111 poslanců. A svůj hlas by jí prý daly i odbory. „Zvedl bych pro ni ruku s tím, že ji budeme kontrolovat, aby naplnění jejích cílů bylo co nejrychlejší a nejefektivnější," prohlásil Pícl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem