Sociální pracovnice poskytují podporu a pomoc zdravotně postiženým, vysvětluje místostarosta

27.02.2014 12:06 | Zprávy

ROZHOVOR Sociální odbor úřadu městské části Praha 5 poskytuje poměrně rozsáhlé poradenství pro občany zdravotně postižené a jejich rodiny. Nejčastěji se na sociální pracovnice obracejí žadatelé o vydání nebo výměnu parkovacího průkazu, který označuje vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou, a zájemci o poradenství v sociální oblasti. To ale není zdaleka jediné, co mají sociální pracovnice na starosti, jak nám vysvětlil místostarosta městské části Prahy 5, JUDr. Petr Lachnit, který má tuto problematiku v gesci.

Sociální pracovnice poskytují podporu a pomoc zdravotně postiženým, vysvětluje místostarosta
Foto: Redakce
Popisek: Petr Lachnit, zástupce starosty Městské části Praha 5

V čem spočívá pomoc sociálních pracovnic tohoto oddělení?

Sociální pracovnice jsou připraveny občanům poskytnout komplexní sociální poradenství a pomoc při řešení nejrůznějších životních situací. Poradenství poskytují individuálně, formou osobních a telefonických konzultací na základě potřeb klienta. Jsou i zprostředkovateli služeb, kdy pomáhají získat kontakt s potřebnými sociálními zařízeními, případně jinými zdroji pomoci.

Jaké konkrétní služby poskytují?

Nejčastěji se na ně obracejí žadatelé o vydání nebo výměnu parkovacího průkazu, který označuje vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou. Pomáhají také při podání žádostí o dávky pro osoby se zdravotním postižením na úřad práce. Jde o příspěvek na péči, příspěvek na mobilitu, průkaz osoby se zdravotním postižením nebo o příspěvek na zvláštní pomůcku. Na vyžádání občana provádí terénní poradenství u osob s obtížnou orientací nebo imobilních, kteří mají snížený přístup k potřebným informacím. Někdy pomůže jen předání kontaktů nebo vyplnění formuláře k žádosti o některý z příspěvků, jindy je potřeba zajistit pečovatelskou službu, přechodný nebo trvalý pobyt v domově pro seniory nebo zdravotně postižené osoby a podobně.

Jakou další činností se v rámci své práce zabývají?

Provádí terénní sociální šetření na podnět různých institucí nebo občanů a tzv. depistáže. To je vyhledávání osob, které potřebují pomoc. Když je potřeba, následuje individuální práce s klientem dle jeho potřeb. Na základě oznámení zdravotnického zařízení zajišťují různé služby sociální péče tomu, kdo z důvodu věku či zdravotního stavu není schopen obstarávat si své záležitosti. Samozřejmě se tak děje po vzájemné dohodě a se souhlasem klienta. Dále koordinují činnosti v rámci procesu komunitního plánování, který pomáhá definovat potřeby a možnosti jejich řešení v oblasti sociálních služeb na našem území.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ava

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

„Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

15:05 „Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

Bývalý francouzský eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton se vytasil s ostrým prohlášením. Při p…