Solidarita? Trh to vyřeší! Postižené dítě nemá mít nárok na podporu. Velmi drsná debata s odborníky o českém zdravotnictví, pouze u nás

23.01.2019 18:50 | Zprávy

REPORTÁŽ Solidarity nejen ve zdravotnictví není potřeba. Ba co víc, je to hanlivé slovo! Ať se do toho neplete stát a dá volno pravému tržnímu přístupu. I to zaznělo na besedě o zdravotnictví, kterou uspořádali Mladí konzervativci v Plzni. „Nemáte právo na něco, co mají ostatní. Máte právo jen na to, co vlastníte.“ To ventiloval pravicový návštěvník a vzbudil bouři nevole. Od mladé dívky se zase přítomní dozvěděli, že „… očkování způsobuje autismus a blbeček je nejšťastnějším člověkem“. I takové „úlety“ museli poslouchat přítomní diskutující – primář neonatologického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni, špičkový uznávaný odborník docent Jiří Dort, lékař a krajský zastupitel za TOP 09 Richard Pikner, poslankyně za ODS Ilona Mauritzová, předsedkyně Odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví Dagmar Žitníková a radní pro zdravotnictví Plzeňského kraje Milena Stárková.

Solidarita? Trh to vyřeší! Postižené dítě nemá mít nárok na podporu. Velmi drsná debata s odborníky o českém zdravotnictví, pouze u nás
Foto: top09.cz
Popisek: Jiří Dort, plzeňský neonatolog a krajský zastupitel

„Neřešily se strukturální chyby a nyní sklízíme důsledky chaosu,“ uvedl na úvod diskuse doktor Pikner. „I když stát částky do zdravotnictví navyšuje, tak stále platí o čtvrtinu méně, než je základní sazba. Jak je možné, že zdravotnická zařízení nejsou schopna pracovat s DPH. Stát si těch dvacet patnáct procent stejně stáhne zpátky. Na jednu stranu tam ty peníze pošle, na druhou pak si je vybere zpátky. Sestra v ambulanci má dvacet tisíc hrubého, v akciovce v nemocnici o tři tisíce navíc,“ konstatoval krajský zastupitel za TOP 09.

Bez pořádné injekce to nepůjde

Předsedkyně zdravotnických odborů Žitníková mu oponovala slovy: „V nemocnici bude mít základ minimálně 24 000 a k tomu další příspěvky. To jsou nesystémové věci, které se staly v minulosti, kdy se část nemocnic, jak nám tvrdili, vymanila z platového diktátu, tedy že se na ně nevztahují tarifní tabulky a nemocnice je odměňují mzdou. Mzdové parametry jsou nastaveny různě. To se dělo v dobách, kdy nebyly peníze. A nyní je vůbec kupodivu, že to ještě stále funguje. Docent Dušek dopočítal, že zdravotnictví by mělo dostat jednorázovou finanční injekci 30 miliard, aby se srovnaly základní sazby. A nikdo to nechce slyšet. Když bude vaše nemocnice mít více peněz, proč by nemohla dát té sestře 24, 25 tisíc. Proč máte sestru za 15 tisíc čistého?“

„Tady se vytvořil naprosto geniální systém zbavení se zodpovědnosti za zdravotní péči,“ uvedl Pikner poněkud škodolibě. „Mluvíme o jakémsi pojištění, přičemž to pojištění není. Prostě platíme daň. Tu si můžeme rozhodnout dávat do pěti institucí, které nemohou soutěžit, protože poskytují stejnou péči. Zdravotní pojišťovnu jsme zbavili tlaku, že je zodpovědná za distribuci peněz a poskytování zdravotní péče. Překlopili jsme to do toho, že jejich management je zodpovědný za to, aby vyšli na konci roku s nulou. Jestliže máme tuto strategii, tak je jejich cílem péči pokud možno neposkytovat nebo neplatit. Nikdo je nežene k tomu, aby něco dělaly. Zdravotnictví je v naprostém chaosu a chybí řízení. My se někam řítíme, občas někam přihodíme nějakou miliardu a doufáme, že to klapne,“ seznámil desítku přítomných s realitou dneška primář klatovské nemocnice.

Zachraňuje to záchranka aneb Mnoho studentů – jenže co s nimi?

„Ještě že Plzeňský kraj enormně podporuje záchranku,“ uvedl dále Pikner. „Ta prodělala za posledních dvacet pětadvacet let obrovský vývoj, že je schopna pacienty distribuovat do zařízení, kde se o ně postarají ve stabilizovaném stavu. Není třeba mít každých dvacet kilometrů nemocnici, která poskytuje něco, co nevíme, jestli je dobře. Musíme mít dobrou záchranku a síť nemocnic, které umějí dělat.“

Docent Dort pak uvedl: „Navenek to vypadá hezky – nabereme více studentů, bude více lékařů. Ale schopnost vystudovat lékařskou fakultu není tak úplně všem dána. Je to obtížná, dlouhá škola. Kde vzít ty nadané studenty, kteří jsou schopni ji zvládnout? Takže se nabere množství s horší kvalitou. A představte si v tom zdravotnickém provozu, když na praxi přijde dvacet lidí a oni se tam nevejdou. Nebo když jim asistent něco povídá, tak oni to už neslyší. A odborným lékařům, kterých je málo, přibude další výuka. A pak je zaměstnávání zahraničních lékařů. To je problém. Oni neumějí často dobře jazyk,“ ukázal na další problém uznávaný neonatologický odborník z plzeňské fakultní nemocnice. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Loučení s Marií Benešovou: Promluvil Zeman. Došlo i na zúčtování s „chvilkaři“

17:44 Loučení s Marií Benešovou: Promluvil Zeman. Došlo i na zúčtování s „chvilkaři“

Odvážná a čestná žena, která se postavila justiční mafii. Nejen to zaznělo na adresu náhle zesnulé e…