Současná krize začala už v Jugoslávii. Bývalý policejní prezident kritizuje Západ

25.02.2016 19:27 | Zprávy

Někdejší policejní prezident Stanislav Novotný promluvil rok poté o masakru v Uherském Brodě. V Interview ČT24 konstatoval, že se i v této kauze ukázalo, jak zásadní je důvěra občanů v policii. Když si lidé myslí, že se policie dost nestará o jejich bezpečnost, je to problém. Velmi kritický byl také k dění na mezinárodní scéně. Zavzpomínal dokonce i na devadesátá léta minulého století a Jugoslávii.

Současná krize začala už v Jugoslávii. Bývalý policejní prezident kritizuje Západ
Foto: Archiv SN
Popisek: Bývalý policejní prezident, podnikatel a publicista Stanislav Novotný

Stanislav Novotný nejprve promluvil o české policii. „Ona je policie účinná tak, jak umí komunikovat s lidmi. Pokud lidé mají pocit, že nahlášení trestného činu nevede k jeho řešení, je to problém... To, že se lidé více ozbrojují, může ukazovat, že lidé policii nevěří, a to prostě není dobře. Pokud lidé vidí, že jsou policisté zavaleni administrativní prací, což často není jejich vina, policii méně důvěřují,“ opakoval. Není to přitom tím, že bychom měli málo policistů, jde spíše o to, jak efektivně pracují. 

Háček je v tom, že kvete i černý trh se zbraněmi, na němž se pohybují lidé, kteří odmítají ctít zákon. Často plánují i páchání trestné činnosti. Bránit jim v tom má policie, jež to nedělá dostatečně. „Myslím, že by se to úsilí mělo znásobit. Naproti tomu občané, kteří chtějí držet zbraně legálně, by k tomu měli mít možnost. Nikdo by jim neměl házet klacky pod nohy.

Migrace je organizovaná, míní exprezident

Naši vlastní bezpečnostní situaci znázorňuje fakt, že jsme oslabovali státy na Blízkém východě, které fungovaly, a my jsme se snažili měnit tamní režimy. Host má prý na mysli například Libyi či Irák. „Jsou to všechno chybné kroky, které začaly někde v Jugoslávii a končí dnes v Sýrii,“ shrnul host. Dnes navíc existují nadace, které se přiživují na příchodu uprchlíků do Evropy. Pokud by šlo o uprchlíky, jež mají na nohou poslední boty, je to v pořádku, ale to se neděje.

Protiimigrantské nálady odpovídají nečinnosti politiků. Pokud politici nejsou schopni říci jasné slovo, jestliže stále mění názory, takto to dopadá. Kdyby občané měli jasné informace o tom, jak budou chráněny hranice, tak by to bylo v pořádku. Ale lidé mají pocit, že se to neděje, mají tedy pochopitelný strach,“ shrnul host.

To, co vidíme na cestě přes Balkán do Německa, je do značné míry organizovaná ekonomická migrace,“ dodal Novotný. Uprchlíci zkrátka směřují do země zaslíbené. My bychom měli sledovat své středoevropské zájmy.

„Měli bychom se snažit vyjít s velmocemi, ale soustředit se především na středoevropskou politiku. Na vztahy s Německem, na vztahy s Polskem, které se stává regionální mocností, na vztahy se Slovenskem, Rakouskem a podobně. Já bych byl docela rád, kdybychom se tolik nezabývali politikou za několika oceány,“ uzavřel své vystoupení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

15:05 „Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

Bývalý francouzský eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton se vytasil s ostrým prohlášením. Při p…