ČSSD zůstala v říjnových volbách za branami Poslanecké sněmovny. Za neúspěchem strany vidí Špidla působení ČSSD ve vládě Andreje Babiše (ANO). „Účast v mnoha vládách ji personálně zcela vyčerpala. Strana se momentálně vnitřně nachází v dost špatném stavu,“ uvedl Špidla.
„Karel Havlíček (Borovský), jehož narození jsme si nedávno připomněli, napsal: ‚Nechoď, Vašku, s pány na led, mnohý příklad známe, že pán sklouzne a sedlák si za něj nohy zláme‘. Ve vládě prostě bylo principiálně nerovné postavení. Hnutí ANO mělo větší kapacitu, a to především ve věci PR a nastavování veřejné politické diskuse,“ domnívá se Špidla, že síla hnutí ANO způsobila, že když sociální demokracie prosazovala své programové věci, umožnilo mu to si danou věc přivlastnit.
„Když se podíváte na většinu činů vlády Andreje Babiše, tak skoro všemu můžete dát sociálnědemokratické znaménko. Kromě toho, že je Babiš představitelem velkokapitálu, je totiž také programově úplně prázdný,“ domnívá se Špidla. Strana se podle něj momentálně vnitřně nachází v dost špatném stavu.
„Dějiny ukázaly, že základním problémem byl vstup do Babišovy vlády za situace, kdy sociální demokracie neměla dostatečnou zdatnost, aby tuto situaci zvládla. S tím se pak nedalo nic moc dělat. Pochopitelně můžete uvažovat různými způsoby. Mohlo být vhodné odejít z vlády, když Andrej Babiš společně s ODS a SPD zlikvidoval stabilitu veřejných financí. To si sice mohu myslet a také jsem si to myslel, na druhou stranu uprostřed covidové krize je takový krok sporný. Problém byl na začátku, a to vše ostatní byly důsledky toho, že se lavina utrhla,“ dodává Špidla.
„Teď se ČSSD dává dohromady a projevuje se živá aktivita. Na sjezdu si vše musíme spočítat a nesmíme říkat, že je tam rytíř bez bázně a hany. Nikdo takový tam není. Musíme jít do sebe a zhodnotit své chyby. Programově ale nejsou změny potřeba,“ míní také někdejší předseda strany. Důležitá je podle něj nyní práce se členy, odbornými komisemi, sympatizanty.
„Nedělali jsme také doposud žádnou přímou akci, přitom dojde k různým politickým konfliktům. V programovém prohlášení budoucí vlády mi vadí zdánlivě nenápadná idea, že si lidé budou moci připojistit zdravotní péči. To okamžitě znamená zdravotnictví podle peněženky. Reálné konflikty budou a my se budeme muset je naučit zvládat mimoparlamentními prostředky. Musíme mít jiné struktury a organizovat jiný typ akcí,“ uzavřel Špidla, že důležitá je i spolupráce s odbory.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Odvolání Hřiba
Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...
Další články z rubriky
22:09 Okupovaný Betlém? Feministický magazín popřál „čtenářstvu“ jiné Vánoce
„Letošní Vánoce by pro nás měly být připomínkou toho, že jejich skutečnou podstatou nejsou fronty na…
- 21:23 Zaplatíte to vy, obyčejní lidé. Konečná sečetla Green Deal
- 20:40 Češi, braňte si hotovost, vyzývá Švihlíková. Světová ekonomika se mění
- 15:11 Pohádková hrůza ČT: Kolik peněz to muselo stát, když je to tak špatné?
- 10:30 Mladá, krásná, vzdělaná, to jim vadí. Studentka se natočila, jedna připomínka spustila peklo
- 7:30 Dali byste si řízek za 399 Kč? V Krumlově mají drahé Vánoce