„Prezident Miloš Zeman spustil politickou ofenzívu, jejímž cílem je, aby Česká republika odstoupila od svého uznání nezávislosti Kosova z roku 2008,“ začíná svůj komentář Jiří Pehe a shrnuje, že Zeman s tímto svým návrhem nejprve přišel během své návštěvy Srbska, kterou už po příjezdu „uvodil prohlášením, že má rád Srby, ale nemá rád Kosovo“. Následně se tento záměr měl stát i předmětem jeho pravidelné schůzky s premiérem v Lánech. Během každoměsíční schůzky v Lánech se Zeman setkává s premiérem Andrejem Babišem.
„Zemanova slova v Srbsku by mohl leckdo vidět jako promyšlenou sabotáž o den později začínajícího summitu lídrů Visegrádské čtyřky s představiteli zemí západního Balkánu, jejímž jedním cílem bylo ujistit tyto země o podpoře Visegrádu pro jejich vstup do Evropské unie i dalších mezinárodních organizací,“ shrnuje Pehe. Kosovo nakonec svoji účast na tomto summitu odvolalo.
Podle Peheho měl premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci v přítomnosti ostatních lídrů slovy, že Zeman se vyjadřuje o uznání kosovské samostatnosti Českou republikou negativně už od svého nástupu do funkce v roce 2013 „žehlit rozpaky“. Zároveň však premiér prohlásil, že Česká republika svoje postoje ke Kosovu měnit nebude a že za zahraniční politiku země odpovídá vláda.
Celý komentář Jiřího Peheho si můžete poslechnout zde:
„Jenže zásadový postoj mu dlouho nevydržel,“ říká Pehe s tím, že se později Babiš, po uskutečnění zmíněné lánské schůzky se Zemanem, nechal slyšet, že chce řešit uznání Kosova s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem a předsedou koaliční sociální demokracie Janem Hamáčkem. Petříček pak následně reagoval, že se debatě nebrání, ale pro změnu českého postoje nevidí důvod.
Pehe s postojem ministra zahraničních věcí souhlasí: „A má pravdu. Neexistují totiž zřejmé důvody, proč by se český postoj měnit měl.“ Táže se také, proč by se postoj České republiky vůči Kosovu měl měnit právě nyní: „A proč právě nyní. Vyvinula se snad v poslední době situace v Kosovu zásadně k horšímu v porovnání s rokem 2008, kdy Česká republika jeho nezávislost uznala?“ Podle Peheho zní odpověď, že nikoliv. Naopak se prý mají věci „měnit k lepšímu“.
„Zatímco některé západoevropské země s integrací západního Balkánu do EU i NATO nechtějí spěchat, ale nejsou vehementně proti, v Evropě existuje země, které se tyto záměry zásadně nezamlouvají,“ tvrdí Pehe dále. Tou zemí má pak podle něj být Rusko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak