Stáhněte to, vždyť to je návod, jak sehnat drogy. ČT a Fridrichová pod hodně ostrou palbou

14.02.2024 17:58 | Komentář

Přihlášky na školy i HHC. To bylo tématem reportáže 168 hodin. Tu ale podrobila velice drtivé kritice Alena Maršálková, členka petičního výboru petice za zrušení povinných plateb České televizi. V analýze, kterou vyhotovila pro institut Pro Libertate, došla k tomu, že jedna reportáž byla tematicky nejen o ničem, ale byla i jednostranná a manipulativní. „Byl to jen čistý lobbing za šéfa Cermatu,“ míní Maršálková. Ale druhá reportáž o HHC by prý měla být stažena z webu. Protože je to podle Maršálkové návod, jak drogu sehnat.

Stáhněte to, vždyť to je návod, jak sehnat drogy. ČT a Fridrichová pod hodně ostrou palbou
Foto: Repro Youtube
Popisek: Alena Maršálková, členka petičního výboru petice Výzva 21. století: Za zrušení povinných plateb České televizi

„Kritika se valí na Cermat, nemá ale odpovědnost spíš ministr školství?“ tak uvedla Nora Fridrichová první reportáž v nedělním pořadu 168 hodin o elektronickém systému podávání přihlášek na střední školy. Byla to však spíše reportáž na obranu ředitele Cermatu, který spolu s pár programátory a svým synem makal přes Vánoce na systému a za odměnu na něj ministr školství poslal kontrolu. Nic nového jsme se nedozvěděli. Ovšem další reportáží to redaktoři veřejnoprávní televize vskutku „vylepšili“. Ukázali celému národu, hlavně dětem a mladistvým, jak si mohou naprosto klidně a bez problému v mnoha obchodech, v automatech či na internetu sami koupit gumové medvídky s nebezpečnou látkou HHC. Takto návodná reportáž se neměla nikdy vysílat!

Česká televize si nechává každoročně zpracovat za pár milionů korun, našich korun, analýzy pořadů, tedy i 168 hodin. Pokusím se pomocí struktury analýzy popsat obě reportáže. Kritérii jsou tematická agenda, transparentnost, srozumitelnost, správnost a objektivita.

Konec papírovým přihláškám, nově prostřednictvím moderního elektronického systému

Na střední školy se letos hlásí na 106 tisíc uchazečů. Troufám si říci, že většina z nich, nebo jejich rodiče, doslova zuřili u počítačů, protože systém 1. února nefungoval. Kdo za to mohl? Cermat a jeho ředitel, nebo ministr školství? A co na to děti a rodiče, kterých se to bezprostředně týká? A co udělat, aby se to už neopakovalo? Z reportáže jsme se postupně dozvídali, že ministr školství Mikuláš Bek (STAN) řekl v  květnu 2023, že udělá maximum, aby byl ten proces rychlejší a méně stresující jak pro uchazeče o studium, tak pro jejich rodiče. V říjnu 2023, když tendr na výběr firmy, která měla dodat systém, zkrachoval, měl ještě náhradní řešení, což oznámil poslancům na jednání výboru. A protože to asi nebyla pravda, nabídl se ředitel Cermatu Miroslav Krejčí, že to zachrání se svými programátory a synem. A právě proplacení práce synovi, hovoří se o částce asi 50 tisíc korun, se stalo hlavním mediálním tématem v prvním únorovém týdnu a podnětem pro ministra Beka, aby do Cermatu poslal kontrolu. V reportáži vystoupili respondenti, kteří obhajovali výši částky pro syna. Nechyběla důvěrně známá tvář Michala Bláhy z Hlídače státu, který různě radí politikům v oblasti digitalizace, tedy patří do vládního spektra. Postavička známá také z mnoha článků mainstreamových médií. Asi nemáme v ČR jiného odborníka na IT.

A kdo za to tedy může? Odpovědnost za přihlášky má ředitel Cermatu, tu politickou ministr školství, jak jsme se dozvěděli z úst politologa Aleše Michala z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd UK. To je tedy novinka. A ministr Bek? Ten prohlásil, že to je odpovědnost Cermatu, politicky si umyl ruce a teď čeká na výsledek kontroly, hlavně té odměny pro syna ředitele Cermatu, a pak uvidí. A názory rodičů a uchazečů? Ty redaktory pořadu nezajímaly. V reportáži se totiž neobjevil ani jeden. A o co tedy v reportáži šlo? O hlavu šéfa Cermatu, nebo o to, aby byl proces podávání přihlášek v dalších letech rychlejší a méně stresující jak pro 106 tisíc uchazečů o studium, tak pro jejich rodiče?

Výsledek analýzy reportáže:

Tematická agenda – byla to reportáž o ničem. Skutečnosti jsme znali, žádné novinky jsme se nedozvěděli a hlavně nevíme, zda se podniknou nějaké kroky, aby se ta situace v budoucnu neopakovala. Byl to jen čistý lobbing za šéfa Cermatu.

Transparentnost – na první pohled byla v pořádku, vystupující byli řádně označeni, ale proč tam byl právě Bláha a Michal? To je to, na co bychom se měli ptát a novináři by nám to měli vysvětlit. Navíc když obsah jejich sdělení byl obecný a všeobecně známý.

Srozumitelnost, správnost a objektivita jdou spolu ruku v ruce. Nebyl poskytnut prostor k vyjádření všem hlavním aktérům. Chyběli uchazeči, rodiče, opoziční politici či nezávislý odborník a divák se vlastně nedozvěděl, proč tendr zkrachoval, kde skončily peníze pro externí firmu, kolik to všechno stálo peněz, jak dostal Cermat a jeho lidé zaplaceno? Takže třebaže byla reportáž srozumitelná, byla jednostranná, neobjektivní a manipulativní, na podporu ředitele Cermatu. Podpořena vystoupením Bláhy a Michala, kteří tam vůbec nemuseli být. Bylo to pro ně jen PR zdarma ve veřejnoprávní televizi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Nápravu přinese změna režimu. Státu mají patřit klíčové sektory

8:28 Drulák: Nápravu přinese změna režimu. Státu mají patřit klíčové sektory

„Domníváme se, že skutečnou společenskou nápravu nepřinesou jedny volby, ale že je třeba pracovat na…