Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov si po setkání s lidmi z Washingtonu v Saúdské Arábii pochvaloval, že Američané pochopili ruskou pozici ve válce na Ukrajině. Zdá se však, že Rusům přece jen neklaplo úplně všechno.
Který z vybraných českých europoslanců nejlépe hájí české národní zájmy?Anketa
Informace o tomto požadavku se objevily i v Rumunsku, které je díky své poloze u Černého moře pro vojska NATO klíčové. Není zřejmé, jak si Rusové stažení představovali, maximální variantou by bylo stažení vojsk NATO na úroveň před březnem 1999, kdy vstoupilo Česko, Polsko a Maďarsko.
Americký spisovatel a žurnalista Fareed Zakaria nabídl na tento ruský požadavek svůj pohled. „Ruské požadavky týkající se vojáků NATO odhalují Putinovy cíle,“ nechal se slyšet Zakaria v rozhovoru pro CNN. A připomněl, že Putin dlouhodobě usiluje o rozšíření svého vlivu daleko od ruských hranic a stažení amerických sil z Polska by bylo v souladu s těmito snahami.
„Rusko chce řadu satelitních států ve svém blízkém zahraničí. Stát, jako je Ukrajina, chce Putin změnit v zem, jako je Bělorusko. Bělorusko je země, která je formálně nezávislá, ale ve skutečnosti ji Rusové mají zcela pod palcem. Zdá se, že to je Putinův model toho, jak by vzkřísil ruské impérium, většinou prostřednictvím tohoto druhu neformálního tlaku. Stojí za zmínku, že NATO nikdy Rusku nevyhrožovalo. Rusko není nikým ohrožováno,“ poznamenal Zakaria.
Připomínal také, že NATO stojí na článku 5 Washingtonské smlouvy, který říká, že útok na jednoho člena je útokem na všechny členy a v historii tento článek aktivovaly jen Spojené státy po 11. září 2001. Po teroristickém útoku nejen v New Yorku. Tato skutečnost podle publicisty dokládá, že z NATO může být obavy jen ten, kdo hodlá postupovat agresivně vůči NATO.
Američané však v Saúdské Arábii Rusům hodili jejich požadavek stran NATO na hlavu.
Server amerického listu The New York Times poznamenal, že Trump Američany z NATO zřejmě nevyvede, ale sílu NATO už podkopává.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák