Pane starosto, vaše obavy že si po volbách strana sáhne na dno, se potvrdily. Co ale očekáváte od dalšího vývoje? Podle vašich slov straně chybí opravdový vůdce. Koho byste tak nyní preferoval? Připomeňme, že kongres Občanské demokratické strany se koná v polovině ledna příštího roku. A je pro vás velkým překvapením, že jeden z kandidátů na budoucího předsedu, Martin Kuba, se do sněmovny vůbec nedostal?
Těch ran schytala ODS v posledním období před volbami tolik, že je na druhé straně vlastně zázrak, že se vůbec do sněmovny dostala. Na druhé straně však z toho lze vyčíst i tu skutečnost, že je tady poměrně silné jádro, které skálopevně věří, že se strana dokáže z těchto problémů dostat a že dojde k jejímu restartu. Já osobně se domnívám, že v čele tohoto restartu by měl stát člověk, který až do současnosti stál mimo nejužší vedení strany. Pokud se týká pana Martina Kuby, myslím si, že je to nesmírně pracovitý člověk, ale v rámci Jihočeského kraje, kde kandidoval, jej doběhla jeho minulost.
ODS by se podle vás měla bít za pravicové hodnoty. Puncem pravicové strany se ale nyní honosí i hnutí ANO, které ve volbách skončilo těsně za vítězem. Považujete vy osobně hnutí za pravicový subjekt? Proč? A jakou konkurencí je podle vás pro ODS do budoucna?
Nevím, z čeho usuzujete, že hnutí ANO se honosí puncem pravicové strany. Jednak není klasickou stranou a nemá vytvořeny základní stabilizační kameny – tedy celorepublikovou strukturu. To všechno je zřejmě teprve čeká a tam se ukáže, kam bude toto hnutí v budoucnu směřovat. Zda dopadne jako Věci veřejné, nebo dokáže využít situace na politické scéně. Pro mne je toto hnutí politicky zatím naprosto nečitelné a to, kam se bude opravdu ubírat, ukáže až budoucnost a jeho blízká či vzdálená spolupráce s ČSSD.
Ještě před vypuknutím vládní krize vyjádřil nyní exposlanec Bureš (ODS) pro naše stránky myšlenku, že v souvislosti s úbytkem členů ODS budou spíše než sněmovní volby pro stranu důležitější volby komunální. ,,Každý, kdo na obci nějak funguje, tak si velmi jednoduše spočítá, jestli mu značka ODS přináší bonus, nebo jestli je to pro něj handicap. Všechny výrazné osobnosti, po kterých voláme, nám mohou v určitém okamžiku říct: `Já radši budu kandidovat jako nezávislý pravičák, protože mě lidé zvolí kvůli mému jménu, ale jakmile budu mít v závorce ODS, tak ti lidé mě volit nebudou a ta strana mi nic nepřináší. Kdyby přínos strany byl neutrální, tak to jde, ale ona mi přináší zápor.` Souhlasíte? Setkáváte se v souvislosti s krizí ODS jako starosta s nějakými negativními reakcemi od občanů? A máte ambice mandát obhájit?
Jsem starostou malého města s pěti tisíci obyvateli. Při takovéto velikosti obce se téměř všichni znají a starosta je pod velkým drobnohledem. Proto si myslím, že lidé na této úrovni příliš místní politiky podle barvy dresu jednotlivých stran nerozlišují. Buď děláte práci dobře a většina vás bere jako svého starostu, nebo ji děláte špatně a oni vám to dají za čtyři roky najevo tím, že nedostanete nejvyšší počet preferenčních hlasů ze všech kandidátů. To je poměrně přesný ukazatel popularity daného starosty. Ten problém v příštích komunálních volbách může být ten, že sice dostanete jako starosta velký počet preferenčních hlasů, ale strana jako celek propadne. A potom je pochopitelné, že obhájení pozice starosty bude velmi těžké. Ale do komunálních voleb je ještě téměř rok a ta situace na celorepublikové politické scéně u nás se může poměrně dost změnit. Záleží na tom, jak rychle se podaří poskládat vládu a jaké kroky bude tato nová vláda dělat. Hlavním problémem českého voliče totiž je, že strašně rychle zapomíná a nechá se ovlivnit názory médií.
Lázně Luhačovice navštívilo v letošním roce o 5 % více hostů. Domníváte se, že se tak dokáže lázeňství z problémů otřepat i v dalších městech? A co například v tomto směru očekáváte od nového ministra zdravotnictví?
Musím Vás opravit. Údaje akciové společnosti Lázně Luhačovice hovoří o tom, že došlo k poklesu o 5 %. Avšak i toto číslo bylo z pohledu vedení společnosti vnímáno příznivě, neboť původní očekávání bylo daleko horší. To, co je důležité, je skutečnost, že došlo k nárůstu počtu samoplátců a že do Luhačovic zase začali ve větší míře přijíždět hosté ze Slovenska. Obecně si myslím, že změny, které udělala minulá vláda v oblasti lázeňství, přinesly těmto místům více problémů než pozitiv.
Byť lázně navštívilo letos více turistů, město jich navštívilo naopak méně než v předchozích letech. Úbytek turistů je tak dlouhodobým problémem města. Částečnou změnu si nyní slibujete od nové celoroční destinace. Co dalšího ale v tomto směru plánujete? A na jaké problémy v oblasti cestovního ruchu nejčastěji narážíte?
Pro Luhačovice byla vždy zásadním problémem sezonnost. Tu jsme se snažili a stále snažíme neustále prodlužovat a dosáhnout tak ideálního stavu, kdy k nám budou hosté přijíždět po celý rok. K tomu je směrována i řada nových akcí, které zde vznikají a které jsou primárně směrovány do okrajových měsíců roku, tedy říjen až duben. Protože je jich celá řada, odkázal bych čtenáře na oficiální webové stránky města.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková