Se zachováním bohumínského usnesení jednoznačně souhlasíte a navíc byste preferoval jeho platnost i na nižší než celostátní úrovni. Mnozí hejtmani i starostové naopak tvrdí, že k sobě mají strany blízko a především na komunální úrovni je spolupráce o něčem jiném než o programu stran. Co vás osobně přimělo k vašemu postoji? A s jakou ze stran byste tak preferoval koalici v případě úspěchu levice v předčasných volbách?
Jsem přesvědčen, že KSČM stále není demokratickou stranou, i když se někteří její představitelé snaží o jiný výklad jejího obrazu. Totalitní myšlenky a ideje v ní však bují velmi silně stále. Stejně jako bych nikdy nesouhlasil se spoluprací s nedemokratickou stranou na pravé straně spektra, nesouhlasím ani s touto variantou. Za ideální bych považoval většinovou vládu ČSSD. Nicméně, přirozené koaliční partnery vidím na levé straně spektra a v jejím středu (např. SPOZ, KDU-ČSL, Stranu zelených…). Další možností je i menšinová vláda.
Favoritem voleb je sice ČSSD, na druhou stranu se spekuluje o možném štěpení strany, a to nejen v souvislosti s názorovými křídly dvou hlavních představitelů strany, nýbrž především v rámci povolebního vyjednávání a s vystupováním prezidenta. Souhlasíte? Myslíte si, že prezident může ještě rozvířit vody například při volbě premiéra? Již jeho projev na sjezdu ČSSD jste nepovažoval za nadstranický, byť jeho kroky ano.
Trochu se obávám, že špičky naší strany se už dohadují o moc, kterou ještě nezískaly ve volbách. Prezident dosud aktivně nepřistupoval ke „štěpení“ naší strany. To vychází spíš z vnitřních sporů mezi jeho (někdy až bezmeznými) obdivovateli a jeho odpůrci. To, že může po volbách pěkně rozčeřit vody v ČSSD je však víc než jisté.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková