Starostkou jste od roku 2010 a jednou z vašich hlavních priorit byla otázka stavu komunikací. Dle vašich slov má Teplá snad nejhorší stav silnic. Jak byste hodnotila situaci nyní a jaké hlavní investice do infrastruktury plánujte v příštím roce?
V letošním roce se podařilo dohodnout se s KSÚS Karlovarského kraje na rekonstrukci části úseku ulice Klášterní, která protíná naše město, a hlavní tah byl sfrézován a dostal nový koberec. Co se týče místních komunikací, finišujeme s rekonstrukcí ulice U Hřiště.
Na příští rok je v plánu výstavba chodníku v ulici Havlíčkova.
Zaměřit jste se ale chtěla také na lepší webovou prezentaci města. Co se tak v tomto směru změnilo a domníváte se, že je tak radnice i maximálně otevřená směrem k občanům?
Při mém příchodu na úřad webové stránky obce víceméně nefungovaly vůbec. Město změnilo provozovatele a podle počítadla se nám návštěvnost webu zvedla na 100 až 150 návštěv denně. Co se týká otevřenosti a informovanosti občanům, snažíme se být velmi otevření. Pravidelně informujeme naše spoluobčany prostřednictvím Tepelského zpravodaje, který vychází pravidelně každý měsíc. Aktuální info posíláme k našim občanům místním rozhlasem, který tu stále ještě funguje. Novinky jsou samozřejmě zveřejňovány i na webu.
Teplá je lázeňským městem. Jaký dopad tak má na město propad českého lázeňství? A jak byste hodnotila exministra Hegera v čele zdravotnictví?
Město Teplá lázeňským městem není. Ležíme pouze uprostřed lázeňských měst jako jsou Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Konstantinovy Lázně. Hodnotit ministra mi nepřísluší.
Co naopak v tomto směru očekáváte od budoucí vlády?
Abych byla upřímná, ještě ani nevíme, kdo v té vládě zasedne. Pokud se konečně začne zajímat o život našich občanů v našich malých městech, bude to dobře.
Obyvatelé v Teplé odmítli v říjnu v referendu stavbu centra služeb sociální prevence. Radnice však projekt připravovala téměř dva roky. Jste tak výsledkem zklamaná? Město také nyní musí vypovědět smlouvu o státní dotaci a hrozí mu sankce. Jak vysoké? A co se tak budete snažit dělat proto, abyste se jim vyhnuly?
Projekt zůstal bohužel občany nepochopen. Nechali se zmanipulovat lživou kampaní skupiny, která se nazývá Tepelsko bez cenzury a která však jakoukoliv diskuzi nebo setkání se samosprávou odmítá. Práce na projektu trvaly dva roky a dva roky nikoho nic nezajímalo. Na veřejné projednávání nikdo nepřišel a potom jsme byli napadeni za to, že jsme nedostatečně informovali. Naši občané si informace nechtěli přečíst a dali pouze na halasné projevy. Nyní po dvou měsících po referendu se mnozí diví, proč nebude stát hřiště s umělým povrchem a prostory pro nové školní dílny a parkoviště. Rozhodnutím referenda byl projekt zastaven. Osobně jsem navštívila MPSV a snažila jsem celou situaci, která v našem městě vznikla, vysvětlit. Vstřícností úředníků se podařilo sankce odvrátit. Město před vyplacením první platby na účet města tuto platbu pozastavilo, a tím jsme odvrátili případné sankce a penále.
Sociální centrum ve městě nevznikne, máte tak nějakou vlastní strategii sociální integrace? A pociťuje ve městě aktuálně nějaké napětí mezi majoritou a minoritou?
Město Teplá je od roku 2006 škatulkováno jako sociálně vyloučená lokalita. S tímto pojmem si lidé spojují především Romy. Těch žije v našem městě a v našich obcích, které pod nás spadají, cca 150 . Znaky sociálně vyloučené lokality jsou vysoká nezaměstnanost, omezený počet zaměstnavatelů, absence možnosti uplatnění, nízká vzdělanost. Občané velmi citlivě vnímají nadržování této etnické skupině, a tím vznikají zbytečné třecí plochy. S cikány, kteří u nás žijí již od dob socialismu, problémy nejsou. Napětí mezi majoritou a minoritou je našem případě uměle vyvoláno. Skupině Tepelsko bez cenzury jsme vydáním Obecně závazné vyhlášky o zrušení výherních hracích automatů na celém území města zkazili byznys, takže tento boj má zcela jiné pozadí.
Jestliže se ještě pozastavíme u referenda. Byla byste jeho zastáncem i na celostátní úrovni? Proč? A jak v tomto směru nahlížíte na program hnutí Úsvit přímé demokracie, jež prosazuje obecné referendum?
Referendum a přímá demokracie jsou špatně. Pokud mají obyčejní občané rozhodovat o odborných věcech, jako u nás byla sociální práce, je to zcela špatně. Pokud budou moci všichni kecat do všeho, bude to špatně. S programem hnutí Úsvit se osobně neztotožňuji.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková