Šťastný Jiří Paroubek: Vydělávám slušné peníze. Chodím do opery a do divadla. Cvičím chuej-čchun-kung a čchi-kung. A navíc...

24.03.2016 13:55 | Zprávy

Expremiér Jiří Paroubek dle svých slov v žádném případě nepřemýšlí o návratu do politiky, byť současnou generaci politických lídrů Evropy považuje za slabou. Osobně se cítí šťastný – díky rodině, svým zálibám i díky jednomu speciálnímu podniku, jehož patronem se stal.

Šťastný Jiří Paroubek: Vydělávám slušné peníze. Chodím do opery a do divadla. Cvičím chuej-čchun-kung a čchi-kung. A navíc...
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Jste bývalým premiérem, s jakým pocitem sledujete přístup dnešní vlády k problému uprchlické krize?

Vláda se dostala v této věci do vleku politiky nejsilnějších evropských zemí, především Německa. Neprojevila dostatečné sebevědomí a možná ani potřebný rozhled v problematice mezinárodních vztahů a Evropské unie. 

Kabinet nedokázal formulovat rozumnou, opravdu realistickou strategii přístupu k uprchlíkům. Podle mého názoru chybělo především jasné a silné slovo vedoucích činitelů vlády směrem k občanům, a to zhruba takto: Nic vám nehrozí a uděláme vše pro to, aby vám ani do budoucna žádné nebezpečí v důsledku imigrační vlny nehrozilo. 

Kde jsou největší slabiny a silná místa premiéra Sobotky?

Premiér Sobotka má při svém hodnocení jediné štěstí, a sice, že přišel do čela vlády po mimořádně slabém a neschopném premiéru Nečasovi. Je pro mě velkým zklamáním. Těžko by se u něho hledala jedna jediná vynikající vlastnost, která by jej činila zajímavou osobností, skutečným lídrem, otcem národa. 

Jeho největší slabinou, ve svých důsledcích destruující sociální demokracii, je jeho zvláštní schopnost likvidovat své stranické soupeře. Skutečné i domnělé. Ve vedení ČSSD proto dnes chybí zajímavé, barvité osobnosti. Sobotkova fatální neznalost jazyků jej omezuje v oblasti mezinárodních vztahů. V zahraniční politice se proto necítí doma. Jako lídr nedokáže být dostatečně tvrdý ke svým stranickým přátelům. ČSSD přestala uplatňovat princip presumpce viny u členů, kteří byli obviněni v trestní věci. 

Sobotka není schopen udržovat strategickou iniciativu v médiích, mnohem kvalifikovanější při vnášení témat do veřejné diskuse jsou prezident Zeman a šéf hnutí ANO Babiš. 

Do jaké míry věříte v úspěch ČSSD v krajských volbách?

Pokud jde o výsledek ČSSD v krajských volbách, nečekám žádné zázraky. Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění TNS Aisa má nyní ČSSD 17 procent volebních preferencí. Ostatně v posledních dvou volebních kláních v uplynulých dvou letech – v komunálních a evropských volbách – měla ČSSD ještě horší volební výsledek. 

Seriál korupčních skandálů v krajích, zužující se personální nabídka ve vedení strany, neschopnost udržovat v médiích strategickou iniciativu, celostátní program strany, který neobsahuje žádné nové atraktivní body atd… 

Očekávám, že ČSSD v krajských volbách získá 13 – 15 % hlasů. 

Jak hodnotíte a do jaké míry sledujete kauzu Čapí hnízdo? Co může znamenat? 

Kauzu sleduji. U toho, kdo chtěl moralizovat českou politiku, je to smutné představení. Andrej Babiš by měl na základě této kauzy z politiky odejít. To by ovšem znamenalo také konec současné vlády, která je velmi stabilní. Když ale srovnám, jak mou manželku a mne pronásledovala před lety česká média kvůli botičkám od Diora za 60 eur darovaným mé dceři, je mi z toho zle. 

Čím se teď aktuálně zabýváte? 

Zabývám se ekonomickým poradenstvím a také obchodováním s komoditami a akciemi. Rodina musí z něčeho žít. Kromě toho píšu komentáře a články k politickému dění i ekonomice, a to nejen pro server Vaše věc. 

Mám více času na své četné zájmy. Zahradu a květiny. Četbu, zejména pojednání z historie. Cestuji, chodím do opery, do divadla. Sleduji na satelitu filmy a dokumenty. Zkrátka dělám to, co mě baví. A také se mohu věnovat své rodině. Hodně cvičím. Jednak čínské cvičení chuej-čchun-kung a v posledních týdnech i čchi-kung. 

Kolik času vám aktuálně zabírá práce a kolik zůstává na zábavu a pro rodinu? Slyšel jsem, že jste patronem zajímavé galerie v centru Prahy, o co vlastně jde? 

Mám teď dost času na všechno. Na svou práci i na své zájmy. Můj syn a jeho partnerka zřídili ve Štěpánské ulici, kousek od Václavského náměstí, Galerii Spektrum. Na 400 metrech čtverečních jsou vystavovány čtyři expozice. Za prvé jde o 1200 originálních filmových plakátů ze zlaté éry hollywoodského a evropského filmu, což je asi nejucelenější sbírka filmových plakátů v Evropě. Jejich uspořádání do tematických celků připravila moje žena Petra. Druhým tématem expozice jsou historické hrací a výherní automaty. Je to kolekce padesáti plně funkčních přístrojů, které ukazují historický vývoj v této oblasti. Ve třetí části mají návštěvníci možnost vidět voskové figuríny lídrů hlavních válčících států II. světové války. Hitler stojí vedle Stalina, Churchilla a dalších. Zejména pro školy jsou k dispozici vzdělávací programy k historii II. světové války i životopisy jejích hlavních protagonistů. Jen dodám, že tyto vzdělávací programy jsem pro galerii připravil já. Samozřejmě, že studenti při návštěvě platí podstatně nižší vstupné nežli ostatní návštěvníci. 

Ve čtvrté části galerie je pražský konspirační byt Che Guevary, vybavený dobovým nábytkem, dobovými předměty a také fotografiemi tohoto romantického revolucionáře. Ten v Praze v roce 1966 opravdu několik měsíců žil. Bylo to poslední klidné období v jeho životě. V roce 1967 byl v Bolívii v guerillovém boji zabit. 

Pokud si chcete nechat na místě udělat repliku nějakého z 1200 plakátů, je to možné. Nebo třeba foto s Chaplinem či Laurelem a Hardym či s Džejárem. Máte možnost. 

Jak často přemýšlíte o návratu do vrcholné politiky? 

Moc o tom nepřemýšlím, vlastně abych pravdu řekl, vůbec ne. Jsem šťastný v kruhu své rodiny, dělám věci, které mě baví. A vydělávám slušné peníze, aniž jsem dostal nějakou trafiku. Vrátit se k politice by pro mě znamenalo udělat v mém životě revoluci. A k tomu zatím nevidím důvod. Míra mého idealismu je toho času vyčerpána. 

Jaký vývoj prorokujete EU? 

Alternativu k zapojení naší země do EU nevidím. Všechny velké celky mají problémy – USA, Čína – a má je i Evropa. Její problémy jsou však řešitelné. Problém vidím ve znatelně slabší současné generaci politických lídrů v největších zemích EU. Chirac, Schröder a Blair byli podstatně silnější persony, nežli je Merkelová, Hollande a Cameron. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tento dotaz je opravdu odporný.“ Hádka v ČT. Moderátorka dopálila Okamuru

21:57 „Tento dotaz je opravdu odporný.“ Hádka v ČT. Moderátorka dopálila Okamuru

Policie žádá o vydání poslance a předsedy SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání. Důvodem je podezřen…