Stát trestá zodpovědné. Lidi začnou rušit pojistky domů, obává se ekonom

09.07.2021 9:38 | Zprávy

„Chování státu může mít negativní důsledky do budoucna,“ kritizuje pro Echo24.cz ekonom Petr Bartoň počínání Babišova kabinetu v souvislosti s rychlou pomocí poškozeným lidem po ničivém tornádu. Stát prý trestá zodpovědné občany, kteří si své nemovitosti pojistili. Jim se totiž budou krátit peníze, zatímco nepojištění dostanou finanční sumu v plné výši. To lidi motivuje k rušení pojistek a ke spoléhání se na stát.

Stát trestá zodpovědné. Lidi začnou rušit pojistky domů, obává se ekonom
Foto: PL
Popisek: Následky řádění přírodního živlu na jižní Moravě

Přírodní katastrofa na jihu Moravy vyvolala velkou vlnu solidarity mezi občany, jen za několik dní se prostřednictvím veřejných sbírek vybrala miliarda korun. Stát se tak rozhodl, že lidem postiženým tornádem pokrátí státní dotace o tyto dary.

To vzedmulo vlnu kritiky. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová krátce proto otočila a slíbila, že se tak nestane a lidé se nemusejí obávat. Nově si mohou v poškozených obcích lidé žádat o 2milionovou dotaci a zvýhodněný úvěr na 3 miliony korun.

Původní zdroj ZDE

Přesto však ponechal stát podmínky, které znevýhodňují pojištěné obyvatele obcí. „Lidé, kteří jsou pojištění, budou zvýhodněni. Do celkových nákladů na obnovu bydlení se bude počítat místo celého pojistného plnění jen 70 procent. Úpravu doznala také možnost převodů vlastnického práva na byt či dům, nově je budou moci mezi sebou převádět například rodinní příslušníci,“ řekla Dostálová.

O žádné zvýhodnění ale nejde, upozorňuje ekonom investiční společnosti Natland Petr Bartoň, podle kterého přístup státu totiž trestá zodpovědné občany, kteří si své nemovitosti pojišťují. „Odpočet pojistného plnění z vyplácené pomoci trestá ty, kteří si, často za nemalé peníze, platili dlouhá léta pojistku. Nyní mají dostat stejnou nebo podobnou pomoc jako ti, kteří se nepojistili,“ řekl pro Echo24 Bartoň.

„Přímým následkem dnešního rozhodnutí státu si totiž zítra spousta lidí pojistku buď zruší, nebo si ji sníží, nebo si ji vůbec nepořídí. Proč by ji měli platit, když nepojištění nakonec dostanou stejně nebo velmi podobně, a pojištění těm nepojištěným budou skrze stát stejně nuceni přispívat?“ dodal Bartoň, že lidé jsou do budoucna motivováni k tomu, aby se radši spoléhali na stát, protože v případě starosti o své nemovitosti budou znevýhodněni.

Vláda při poskytování pomoci by měla přispět všem obyvatelů pokoškozených obcí stejně. „Stát nemá vybírat vítěze a poražené. Nejenže to neumí, ale je to i nelegitimní. Pokud chce pomoci, má pomoci všem stejně. Škoda je u každého jiná, tak stát může říci například: Každému přispěji na 20 procent škody. Ale bez ohledu na pojištění, soukromé dary, či cokoli jiného,“ sdělil ekonom Bartoň závěrem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„D jako dezolát.“ Po otázce v AZ-kvízu bylo zle

18:08 „D jako dezolát.“ Po otázce v AZ-kvízu bylo zle

Populární soutěž AZ kvíz se opět dostala do povědomí širší veřejnosti. V rámci lítého boje o spojení…