Stát vypsal tendr na sušené mléko za miliardy. Hádejte, čí firma ho vyhrála

18.02.2016 21:09 | Zprávy

Firma Olma, která patří do koncernu Agrofert vlastněného ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), vyhrála zakázku na dodání a tříleté ochraňování 500 tun sušeného mléka pro stát za 31 milionů korun. Dnes to sdělil mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Jakub Linka. Olma se přihlásila jako jediná.

Stát vypsal tendr na sušené mléko za miliardy. Hádejte, čí firma ho vyhrála
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sněmovna schválila návrh zákona o EET. Část opozičních poslanců z řad TOP 09 a ODS před hlasováním opustila sál, poslanci KSČM se hlasování zdrželi

Zakázka byla součástí tendru celkem na 3 500 tun sušeného mléka. „Dalších šest částí tendru, do kterých se nikdo nepřihlásil, proto SSHR vypíše do konce března znovu,“ řekl Linka. Odhadovaná cena celé zakázky byla 220 milionů korun.

Například Madeta se do tendru nepřihlásila, neboť je při současném nastavení pro ni nevýhodný. Podle jejího generálního ředitele Milana Teplého by firma přišla přibližně o sedm milionů korun. „Nastaveným podmínkám SSHR navíc není v mnoha bodech naprosto reálné vyhovět – například po stránce vzorkování či obměny pytlů na sušené mléko. Pokud vláda podmínky změní tak, aby pro nás byly akceptovatelné, je možné, že se do případného dalšího tendru přihlásíme,“ dodal Teplý.

Správa také uzavřela i další tendr na nákup potravin. Celkem 600 tun mraženého masa dodá státu firma Mrazírny Plzeň – Dýšina. SSHR za to zaplatí 55,7 milionu korun.

„Nákupy sušeného mléka a mraženého masa jsou součástí plánu na navýšení potravinových zásob. Jen letos chceme nakoupit potraviny za 220 milionů korun,“ dodal předseda SSHR Pavel Švagr.

Stát také chystá tendry na rýži a luštěniny nebo na sůl

Stát by měl letos znovu vypsat tendr na obměnu 2 000 tun cukru, správa následně připraví zakázku na obměnu dalších minimálně 5 000 tun. „Je to zajímavé z toho důvodu, že správa tuto obměnu nerealizovala zhruba za období minulých deseti let,“ vysvětlil dříve předseda.

Stát také chystá tendry na rýži a luštěniny nebo na sůl. Předseda správy by si přál, aby se do výběrových řízení hlásilo více firem, než kolik se jich hlásilo loni, kdy se některá výběrová řízení musela opakovat. Například do tendru na konzervy se nejdřív nikdo nepřihlásil, při druhém vypsání měla zájem jediná firma.

Správa státních hmotných rezerv schraňuje různé komodity pro případ krizových stavů, jako jsou například záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin. Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásoby třeba ropy, leteckého petroleje, potravin a léků.

Nouzové zásoby ropy pokryjí spotřebu celého státu na více než 90 dnů, zásoby obilí musejí vydržet na měsíc a požadované zásoby potravin mají nahradit třídenní spotřebu. Podle Švagra správa u potravin v současnosti limity nesplňuje. Jídlo by stačilo na jeden den. Zásoby průmyslových surovin, například neželezných kovů, jsou většinou tříměsíční. Dodavatelé mají povinnost zásoby pravidelně obměňovat tak, aby byly čerstvé.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Piráti

Dobrý den, zajímalo by mě, koho jste volil jako vašeho nástupce a jestli byl Hřib vaším favoritem a co si o něm myslíte? Nemyslíte, že on stranu spíše pohřbí? A zajímá vás vůbec osud strany? Přeci jen byl jste to vy, kdo ji vybudoval a podle mě je velká chyba, že jste jako předseda skončil.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Budoucnost Evropské unie se představila: Panoptikum pro otrlé, varuje David

18:25 Budoucnost Evropské unie se představila: Panoptikum pro otrlé, varuje David

Zapomeňte na americké volby, skutečnou globální událostí je slyšení eurokomisařů. I tím bruselský se…