„V rámci veřejné správy se v současné době sbírá celá řada dat, nicméně datový fond není dostatečně propojen, sdílen a koordinován. Některé datové sběry úplně neodpovídají 21. století. Na druhou stranu jsou informace, které stát v současné době nemá, ale pro určitá rozhodnutí a další kroky jsou potřebná. Typicky to může být řada úkonů vykonávaných v přenesené působnosti,“ uvedl ředitel odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy Ministerstva vnitra David Sláma.
Aby informační systém fungoval účelně, musí být podle zástupců státní správy především kompatibilní s ostatními systémy. Za důležité dále považují, aby byl šitý na míru jejich potřebám a také možnost nástavby a úprav do budoucna. Velkou roli hraje také uživatelská snadnost a nízká administrativní náročnost systému.
Na rozdíl od centrální státní správy téměř polovina zástupců místní samosprávy v průzkumu uvedla, že do tří až pěti let nebudou žádné změny nutné. V čistě elektronické podobě vykonává lokální samospráva už dnes téměř dvě pětiny svých úkonů. Papírově i duplicitně je to shodně necelá třetina. „Proces digitalizace je pomalý. Ve městě ani nepřijímáme platební karty na úhradu místních poplatků. Naopak úřadům nestačí jen digitalizované vyplnění formulářů, ale požadují i jejich tištěnou verzi,“ dodal místostarosta Čelákovic Petr Studnička (ODS).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk