Speciální komise ministerstva vnitra zpracovala na pokyn vlády analýzu fungování státní správy. Vyplývá z ní, že představují zkostnatělou neefektivní strukturu, kde často pravá ruka neví, co dělá levá. Mnohdy také vykonávají agendu, bez které by se občané obešli. Zprávu přináší páteční deník Právo.
Netransparentní financování
Skupina složená ze zástupců resortů vnitra a financí, stejně jako asociace krajů nebo místních samospráv, zkritizovala prakticky všechny úřady ministerstvy počínaje a samosprávou konče. Zdá se, jakoby úředníci nenesli za svá rozhodnutí ani odpovědnost.
„Samotné orgány ústřední státní správy přesně nevědí, které agendy jsou v rámci jejich úřadu vykonávány, a zda mají zákonné oprávnění k jejich výkonu," konstatuje např. na adresu centrálních institucí komise s tím, že u některých agend už ani neexistuje relevantní celospolečenská potřeba či aktuální objednávka.
Chybí právní zakotvení
Chybí právní zakotvení povinností a práv úředníků, zcela neprůhledný je prý také systém financování úřadů prostřednictvím příspěvků, neboť neumožňuje jednoznačné stanovení reálně vynaložených nákladů a jejich případné kontroly podle jednotlivých agend.
Šéf odboru veřejné správy ministerstva vnitra Robert Ledvinka má dokonce za to, že se systém za pár let zhroutí, pokud neprojde nezbytnými změnami. Do poloviny příštího roku chce proto ministerstvo vnitra předložit vládě návrh zákona o úřednících a státních zaměstnancích, který by měl mimo jiné řešit i doposud velmi nejasnou hranici mezi politicky a úředně obsazovanými pozicemi. Z minulosti jsou totiž známy i případy, kdy s výměnou politické garnitury došlo k výměně úředníků i na nejnižší úrovni úřadu.
Čtěte:
Nečas: Úředníci mohou nyní za korupci dostat až 8 let
Líní a pohodlní úředníci, kritizuje zástupkyně ombudsmana
Foto: patriot.sk
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp