Štědrá radnice v nejednom německém městě „vyšla vstříc muslimům“. Takto to dopadlo

27.10.2016 11:30 | Zprávy

Německá média se dnes věnují na titulní straně jednomu společnému tématu, kterým je rozhodnutí radnice města Monheim poskytnout dotaci ve výši 845 000 eur na výstavbu mešity. Většina obyvatel města i zástupců opozice jsou přitom proti.

Štědrá radnice v nejednom německém městě „vyšla vstříc muslimům“. Takto to dopadlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Centrální mešita v Kolíně nad Rýnem v turečtině zvaná Merkez-Camii je před dokončením. Svatostánek se dvěma minarety pojme až 1300 věřících

V Monheimu nad Rýnem, který leží ve spolkové zemi Severní Porýní – Vestfálsko, žije jen něco málo přes čtyřicet tisíc obyvatel, ale přesto by zde měla díky rozhodnutí místní radnice vyrůst poměrně rozlehlá mešita. Město navíc přispěje zdejším muslimským komunitám na koupi pozemku a výstavbu mešity dotací ve výši 840 000 eur. Rozhodlo se o tom při včerejším bouřlivém hlasování na zastupitelstvu, které sledovalo téměř tisíc zdejších rozčílených občanů.

Taková bezprecedentní podpora od města se u místních obyvatel nesetkává s přílišným pochopením a proti se staví i zástupci opozice. V Monheimu však panuje specifická situace a i přesto, že opozici tvoří jinde v Německu dominující strany, jako je CDU, CSU, Zelení či FDP, není to jejich představitelům nic platné. Radnici totiž od roku 2014 ovládá lokální politická strana Die Junge Alternative (PETO), která disponuje pohodlnou většinou hlasů.

Starosta města Daniel Zimmermann, který je členem PETO, se nechal slyšet, že město cítí povinnost dát prostor pro „nerušený výkon všech náboženství“. Mnozí však tak jednostrannou podporu islámu kritizovali, a tak se vládnoucí strana PETO rozhodla přispět menší částkou také na opravu evangelického kostela. Plánovaná výstavba mešity bude nicméně stát několik milionů eur a poskytnutá částka bude podle starosty tvořit jen 15 % z celkové investiční částky.

Problém představuje také skutečnost, že peníze budou poskytnuty organizaci německých Turků DITIB, ke které se někteří politici v této spolkové zemi staví značně kriticky. „Nechceme dělat žádné obchody s touto organizací,“ konstatuje vůdce frakce CDU Markus Gronauer. Obdobný postoj zastává také ministr vnitra spolkové země Severní Porýní – Vestfálsko Ralf Jäger z SPD. Nicméně ministerstvo vnitra tuto konkrétní záležitost odmítlo komentovat.

Ve spolkové zemi Severní Porýní – Vestfálsko fungují desítky mešit a v letošním roce byla dokončena ta úplně největší v celém Německu, která vznikla v Kolíně nad Rýnem. Jak před půl rokem psaly ParlamentníListy.cz ve své reportáži, pojmout by měla tato supermoderní budova až 1300 věřících. V samotném Kolíně nad Rýnem tvoří muslimové asi 12 % obyvatelstva a dosavadní mešity již nevyhovovaly jejich neustále narůstajícímu počtu. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozčílená Miroslava Němcová. Václavem Klausem, který ani nebyl ve studiu

10:35 Rozčílená Miroslava Němcová. Václavem Klausem, který ani nebyl ve studiu

Na obrat ve směřování našich dějin vzpomíná bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny, nyní senátorka M…