Stejně se hotovostí moc platit nebude. Pekarová jásá, že zrušili Babišovi EET

14.12.2022 16:52 | Ze sítí

Elektronická evidence tržeb (EET) patrně bude ke konci letošního roku zrušena bez náhrady. V opačném případě by se od příštího roku rozšířila na další živnostníky. Senát dnes novelu o zrušení EET podle očekávání schválil hlasy 63 ze 76 přítomných členů. Předlohu nyní dostane k posouzení prezident. Na twitteru se k tomu vyjádřila předsedkyně TOP 09 a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Stejně se hotovostí moc platit nebude. Pekarová jásá, že zrušili Babišovi EET
Foto: Reprofoto: Twitter Markéty Pekarové Adamové
Popisek: Markéta Pekarová Adamová

„Zrušili jsme EET. A tohle je pět důvodů, proč: Podnikatele její provoz stál 1,5 miliardy korun ročně a stát další 0,5 miliardy. Její přínosy na výběr daní tak, jak tvrdila bývalá vláda, se nikdy neprokázaly. Kvůli zátěži, kterou představovala, skončily svůj provoz tisíce hospod. Zejména ty na venkově. Během pandemie byla pozastavena a vlastně se ukázalo, že nikomu nechybí. A co je důležité. Vztahovala se jenom na hotovostní platby, a těch bude v blízké době jenom 20 procent. To je s kanónem na vrabce. Prostě EET nemá smysl,“ řekla k elektronické evidenci tržeb Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

„Já věděl, proč mám koupit nejlevnější tablet, účtenkovou tiskárnu z Číny a appku zdarma. Jednu fiskální pokladnu za 15 litrů k hovnu už jsem kdysi kvůli ČSSD koupil," poznamenal k tweetu Markéty Pekarové Adamové jeden z živnostníků na twitteru, cukrář, který svými zákusky vybíral finance na Ukrajinu.

Zrušení EET navrhla vláda Petra Fialy (ODS), neboť způsob evidence označila za zbytečnou zátěž jak pro podnikatele, tak pro stát kvůli nákladům na správu evidence, které ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) vyčíslil v řádu jednotek miliard korun. Odmítl zachování evidence jako dobrovolné. „Nemělo by to efekt ani pro stát, ani pro poplatníky,“ uvedl. Stát podle ministra nemá žádnou výhodu, kterou by za získaná data podnikatelům nabídl.

Proti zrušení EET byli zástupci opozičního hnutí ANO, za jehož vládního působení byla evidence zavedena, ale také senátor KDU-ČSL Jiří Čunek. Podle Ladislava Václavce (ANO) znamenala EET přínos pro stát ve výši minimálně 4,2 miliardy korun ročně a její zrušení je ideologické.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Daně, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJirka Nový , 14.12.2022 18:11:35
Takže u nás platí poctivě daně jenom zaměstnanci, kterým je srazí ze mzdy. Bravo politici.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Na tiskovce STAČILO! řekla Konečná, co viděla v supermarketech

13:21 Na tiskovce STAČILO! řekla Konečná, co viděla v supermarketech

Jako „relevantní protiváha k asociální politice vládní garnitury“ se představila koalice STAČILO! př…